Bazı hastalarda görme kaybı oluşturabilmesi nedeniyle Dev hücreli arteritte tanı konulur konulmaz kortizon tedavisine başlanmalıdır. Genelde 40-60 mg/gün dozunda başlanır. Görme kaybı veya inme gibi durumlarda serumla yüksek doz kortizon verilmesi gereklidir.

Kortizon tedavisinin yalnız başına bir kısım hastada yeterli olabileceği belirtilse de kortizon dozu azaltıldığında hastalık nüksedebilir. Bu nedenle metotreksat, azatiopürin ve siklofosfamid gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kortizon tedavisiyle birlikte verilmektedir.

Düşük doz aspirin damar iltihabını önleyici özellikleri nedeniyle tedavide kullanılmaktadır.

Tüm hastalar, uzun süreli kortizon alacağından kemik erimesi (osteoporoz) açısından değerlendirilmelidir. Bu durumda kalsiyum ve D vitamini içeren genelde suda eriyen tabletlerin yanı sıra osteoporoz tedavisi de verilebilir.

Dev hücreli arterit hastalarında damar sertliği (aterosklerozun) inme ve görme kaybı gibi bulguları kolaylaştıracağından bu hastaların takibinde hipertansiyon, sigara, diyabet ve kolesterol yüksekliklerine de dikkat edilmelidir.

Özel durumlarda damar darlığını açmak için stent ya da anevrizma gibi damarda baloncuk durumlarında cerrahi girişim yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here