Cushing Sendromu vücutta kortizol hormonunun olağanın üstünde bir düzeyde bulunmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Cushing Sendromu nedeni

Genellikle hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran ‘adrenokortikotrop hormonunu (ACTH)’ fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormon olan kortizolün, çeşitli nedenlerle fazla salgılanması veya dışardan fazla alınması sonucu oluşan, vücutta çeşitli değişikliklere neden olan sendrom nadir görülen bir hastalıktır.

En sık görülen nedeni, kortizol içeren ilaçların (hap, krem, iğne) herhangi bir nedenle haricen alınmasıdır.

Bunun dışında hipofiz bezinin iyi huylu tümörlerinden veya başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli tümörlerden salgılanan bazı maddelerin böbrek üstü bezini uyarmasıyla (Ektopik ACTH sendromu) veya böbrek üstü bezinin, kendi tümörlerinin fazla kortizol salgılanması sonucu oluşur.

Cushing Hastalığı

Hipofiz bezinden kaynaklanan olgulara Cushing hastalığı adı verilir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur.

Cushing Sendromu belirtileri

Kilo artışı, obezite, kan basıncının yükselmesi (hipertansiyon), ve cildin zayıflaması sonucu oluşan çizgiler tipik belirtilerdir. Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur.

Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ve kemik ağrısı ile kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır.

Belirtilerin ağırlığı ve niceliği hastanın ne denli uzun bir süredir kortizol etkisinde kaldığını gösterir.

Hasta şikayetleri ile öyküsü; kan, idrar ve tükürükte kortizol fazlalığının gösterilmesi ve salgı fazlalığının kaynağının bulunmasıyla tanı konur.

Cushing Sendromu tedavisi

Tedavi, vücuttaki artmış kortizol miktarını düşürmeye yöneliktir. Bu nedenle asıl sebebe yönelik tedavi belirlenir. Varsa kortikosteroid kullanımını azaltmak; tümör söz konusuysa cerrahi ile radyoterapi; sonrasında doğru miktarda kortizol miktarı sağlamak için kortizol replasman tedavileri gibi seçenekler mevcuttur.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here