Bir yetişkinin haftada en az 2 kez balık tüketmesi daha sağlıklı olabilmesive hastalıklardan uzak kalınabilmesi için çok önemli. Çocuklarda ise haftalık balık tüketiminin en az 3 kez olması öneriliyor.

Çocukların, içerisinde bol miktarda omega 3, protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi önemli vitaminler bulunan balıkları tükettiğinde özellikle beyin ve göz gelişiminin çok sağlıklı bir şekilde ilerlediği gözleniyor. Yeterli balık tüketilmediğinde ise ilerleyen yaşlarda çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda balık yeme alışkanlığı bebeklikten itibaren başlatılmalı. Bebekliğin 7. ayından itibaren bebeklere balık rahatlıkla verilebilir.

SİNDİRİMİ KOLAY, VİTAMİNİ ÇOK

Balık, sindirimi kolay bir gıdadır. O nedenle 7 ayını doldurmuş bebeklere püre şeklinde rahatlıkla verilebilir. Bu, bebeğin göz ve beyninin normale göre çok daha iyi gelişmesini sağlayacaktır. Sağlıklı beslenme çocuklara daha bebekken kazandırılmalıdır. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde katı yağlar, bol kalorili ürünler tüketen kişilerin ilerleyen yaşlarda en başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Bu nedenle çocukların beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çocukların beslenme çantalarına haftada 3 kez ekmek arasına balık konulabilir. Balık okul çağlarındaki bireylerin beyinlerinin daha iyi çalışmasını, içerisindeki fosfor sayesinde kemik yapılarının daha kuvvetlenmesini sağlar. Ancak haftalık tüketim 5’i geçmemelidir. Ayrıca balığın kızartılarak tüketilmesindense buğulama, fırında pişirme ya da ızgara şeklinde tüketilmesi alınan vitamin ve yararın maksimize edilmesinde önemli bir faktördür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here