Enfeksiyon sonucu geniz etinde iltihaplanma ve şişme meydana gelmesi halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “geniz eti büyümesi” hastalığına yol açar. Vücuda giren bakteri ve virüslerin tutulmasında bademciklerle birlikte görev yapan geniz eti, bağışıklık sisteminin ilk duraklarından biridir. Soğuk havalar, çok fazla dumana maruz kalınması, alerjiler, üst solunum yolu enfeksiyonlarının geçirilmesi ve kronik burun tıkanıklığı gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan geniz eti büyümesi çok büyük bir oranla çocuklarda görülür.

Çocuklarda geniz eti büyümesi sorununun sıklıkla yaşanmasının ardında birden fazla neden olduğu kabul edilir. Anatomik olarak geniz eti bebeklik döneminden sonra büyümeye başlar ve yaklaşık 5 – 6 yaşına kadar büyümesini sürdürür. Zaman geçtikçe üzüm salkımı şeklindeki bu doku küçülür ve çok büyük bir oranla ergenlik dönemi sonrasında ortadan kalkar.

Çocukların bağışıklık sisteminin yetişkinlere oranla zayıf olmasının geniz etinin enfeksiyon kapma ihtimalini arttıran en temel unsur olduğu düşünülür. Özellikle okul çağına gelen çocukların bir anda kalabalık içerisinde bulunmaya başlaması, sosyal çevrelerinin genişlemesi ve ev dışında geçirdikleri zamanın artması geniz eti hastalıklarının görülme sıklığını arttırır.

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri

Burnun ve boğaz arasında yer alan geniz etinin bakteri ve virüslerden etkilenmesi sonucu şişmeye başlaması çocukların genel sağlık durumunu riske atan bir problemdir. Sık sık geniz eti büyümesi sorunu yaşayan çocukların mutlaka KBB uzmanlarına muayene götürülmesi gerekir.

Çocuklarda geniz eti belirtilerinin şiddeti değişebilse de en sık görülen geniz eti belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun tıkanıklığına bağlı olarak horlama ve uyku apnesi,
  • Uyku kalitesinin azalmasına bağlı olarak huysuzluk, ağlama, verimlilik azalması, konsantrasyon eksikliği,
  • Ses perdesinde değişiklik,
  • Kulak ağrısı,
  • Tekrarlayan orta kulak iltihabı,
  • Uyurken ağzın açık olması,
  • Boğaz ağrısı.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Neden Olur?

Geniz eti kendiliğinden olabileceği gibi bakteri ve virüslere maruz kalınması sonucu da büyüyebilir. Okul çağındaki çocukların çevrelerinin değişmesi, diğer çocuklarla etkileşimlerinin artması ve bağışıklık sistemlerinin zayıf olması geniz eti büyümesini tetikleyebilir.

Alerjik nedenlerin de geniz eti büyümesine yol açabileceği bilinmektedir. Bu lenfatik doku yapısı ve konumu gereği şiştiğinde burun tıkanıklığına neden olur. Burun tıkanıklığı sonucu çocukların uyku kaliteleri ciddi oranda düşer ve gelişimleri önemli ölçüde etkilenir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Geniz eti belirtileri taşıyan çocuklar KBB uzmanları tarafından detaylı fiziksel ve endoskopik olarak muayene edilirler. Hastalığın seyri belirlendikten sonra çocuğun genel sağlık durumu değerlendirilerek tedaviye başlanır.

Geniz eti iltihaplanmışsa bu aşamada ilk olarak antibiyotik tedavisine başlanır. Geniz etindeki iltihaplanma antibiyotik tedavisiyle büyük bir olasılıkla geçer. Ancak antibiyotik tedavisinin yetersiz kaldığı, geniz eti büyümesinin sık sık tekrarlandığı, kulak sorunlarının devam ettiği, uyku apnesi belirtilerinin gözlemlendiği, üst solunum yolu hastalıklarının tekrarladığı ve şikayetlerin kronikleştiği durumlarda geniz eti ameliyatı en doğru çözüm olarak kabul edilir.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen geniz eti ameliyatı geniz etinin çok büyük bir kısmının çıkarılarak burun tıkanıklığının giderilmesini ve vücuttaki enfeksiyonun sonlandırılmasını sağlar. Operasyondan önce geniz eti ile birlikte bademcikler de muayene edilir. Gereken durumlarda geniz eti ameliyatı ile bademcik ameliyatı aynı anda gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası çocukların geniz eti büyümesine bağlı yaşadığı şikayetler ortadan kalkar ve olası kronik hastalıkların oluşumu engellenir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Tekrarlar mı?

Geniz eti ameliyatı gereken durumlarda ebeveynler geniz eti büyümesinin tekrarlayabileceği endişesini yaşarlar. Geniz eti büyümesinin tekrarlaması çok ender rastlanan bir durum olsa da operasyon sonrası geniz eti büyümesi belirtileri devam edebilir. Bunun temel sebebi çocuklarda solunum yollarını etkileyen farklı sorunların olabilmesidir.

Alerjik nezle, burun eti büyümesi, septum deviasyonu, bademcik iltihaplanması, geniz bölgesinde bulunan tümörler ya da kitleler gibi faktörler burun tıkanıklığını, boğaz ağrısını ve üst solunum yolu hastalıklarını kronik hale getirebilir. Bu nedenle geniz eti ameliyatı öncesinde ve sonrasında tüm tetkiklerin detaylı bir şekilde yapılması çocukların sağlıklarına kavuşabilmeleri için önem teşkil eder.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here