Sağlıklı beslenme denince akla 2 şey gelmelidir:

  1. Sağlıklı yiyecekler yemek
  2. Sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak

Bebek ve çocuk beslenmesi söz konusu olduğunda aileler ilk maddeyi uygulamak konusunda gerekli özveriyi gösterse de sağlıksız gıdalardan uzak durmak konusunda birçok engelle karşı karşıya kalırlar.

Tüketimin ve gıda çeşitliliğinin arttığı günümüz koşullarında tüketime yön veren çok fazla etken vardır. Televizyon reklamları, erken yaşlarda başlayan okul hayatı ve sosyal yaşam çocukların erken dönemlerde sağlıksız gıdalarla tanışmasına sebep olmaktadır.

Bazı ebeveynler için çocuğu sağlıklı yiyecekleri yedikten sonra biraz tatlı, şekerli, yağlı şeyler yemesinde bir sakınca yoktur. Ancak ne yazık ki genellikle durum bu şekilde ilerlemez. Bebeklik ve çocukluk döneminde şekillenen damak zevki ve yeme içme alışkanlıkları yaşamın ilerleyen zamanlarında da sürdürülür. Üstelik şekerli yiyeceklerin bağımlılık yaptığı düşünülürse bir süre sonra vücut bu yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır. Şu bir gerçek ki sağlıklı yiyeceklerle girilen rekabette daima sağlıksız yiyecekler galip gelecektir. Dahası ebeveyn ile çocuk arasındaki mücadelede ise çoğu kez çocuklar galip gelecektir.

Bu sebeple ailelerin en baştan bu mücadelenin önüne geçmesi gerekmektedir.

Çocuğun daha az televizyon izlemesini sağlayarak,

Çocuğunu göndereceği okulun hijyenine ya da eğitime önemi okulda verilen yiyeceklere göstermek ve bu doğrultuda bir okul seçmek,

Çocuğunun arkadaşlık ettiği diğer çocukların ailelerini de sağlıklı beslenme konusunda birlikte hareket etmeye ikna etmek,

Anne baba kadar aile büyüklerinin de sağlıklı beslenme ile ilgili işbirliği içinde olmasını sağlamak,

Zor gibi görünse de sonrasında çocuğa karşı savaş vermek ve mücadele etmekten çok daha zor olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here