CMV Enfeksiyonu

CMV Hastalığı

CMV enfeksiyonu her türlü vücut sıvısıyla bulaşabilen ve herkesi etkileyebilen yaygın bir uçuk virüsü olan sitomegalovirüs’ün yol açtığı hastalığa denir.  

CMV nasıl bulaşır?

CMV enfeksiyonu, sitomegalovirüs’ün bulaşması nedeniyle oluşur. Virüs, hayat boyu vücutta kalır. Sağlıklı bir bünyede pasiftir. Çoğunlukla çocukluk ça­ğında görülen, genellikle hafif belirtilerle seyreden bir enfeksiyona yol açar.Annede gebelik sırasında meydana gelen birincil enfeksiyon­larda ya da virüsün tekrar aktif hale geçmesiyle, bebekte doğuştan CMV görülebilir.

Ancak birincil enfeksi­yon olarak hastalığı geçirmekte olan hamile annelerin doğan bebeklerinde, anne henüz hastalığa bağışık olmadığı için daha ağır seyreder. Hamileliğin erken dönemlerinde (birinci trimester) enfekte olan bebeklerde sa­katlık riski daha fazladır.

Daha önce enfeksiyon geçirmiş kadınlarda ise hamilelikleri döneminde reaktivasyon ol­duğunda fetüslerin yüzde 5’inde enfeksiyon gö­rülür. Doğum esnasında doğum ka­nalındaki salgılar yoluyla, daha sonra da süt ve kan yoluyla da bebeğe bulaşabilir. Ama bu hastalarda seyri daha hafiftir.

CMV çoğu zaman herhangi bir belirti vermez. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, hamile kadınlar ve organ nakli yaptıranlar ile kanser hastalarında ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, yutkunma güçlüğü, zatürre, bulanık görme veya körlük, büyümüş lenf bezleri, kaslarda ağrı, diare (ishal), karaciğer iltihaplanması, bacaklarda hissizleşme daha ileri vakalarda ise felç veya koma hali görülebilir. 

Yeni doğan bebeklerde ise ek olarak sarılık, deri dökülmesi veya solması, düşük doğum kilosu görülebilir. Virüs bulaşan bebekler büyümüş bir karaciğer ya da dalakla doğabilirler. 

cmv nedir nasıl tedavi edilir

CMV tedavisi

Şüpheli hastalarda kordon kanından ya da bebekten alınan se­rumda IgM tespiti, IgG düzeylerinde artış, idrarda virüs kültürü gibi testler teşhiste yardımcı olur. An­cak bu testlerin doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde yapılması gerekir. Kesin etkisi gösterilmiş bir tedavi olmadığı için hastalığın önlenmesi önemlidir.

Antiviral ilaçlar, CMV tedavisinin var olan tek çözümüdür. Bu tedavi de hastaların ilaçlara direnci ve mevcut sağlık durumlarına bağlı olarak değişir. CMV, bir virüstür ve vücut genellikle belirtileri gidermek için çalışır. Aslında birçok durumda tedavi gerekli değildir. CMV çok yaygın ve nadiren belirti veren bir virüstür.

Durumunu bilmeyen enfekte biri farkında olmadan hastalığı diğerlerine yayabilir. Enfeksiyon riskini azaltmak önem kazanır. Bunun için de doğru el yıkama, kişisel eşyaların paylaşılmaması, öpüşerek selamlaşmaktan sakınma, vücut sıvılarının temas edebileceği bütün alanların temizliği (özellikle çocukların temas ettiği oyuncaklar, masalar, sandalyeler vs), önem kazanır. 

Rota virüsü nedir? Başlıklı yazımızı okudunuz mu?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here