Churg Strauss Sendromu Nedir?

0
5

Küçük orta çaplı damarların vasküliti (inflamasyonu) olarak bilinen hastalıktır. 45 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Erkeklerde risk kadınlara göre iki katıdır.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Churg Strauss sendromu, nadir görülen bir hastalıktır. Görülme sıklığı 1 milyonda 3 ila 10 kişidir. Alerjik kişiler daha çok risk altındadır. Chrug Strauss sendromu olan kişilerin hastalık öykülerinde astım, alerjik rinit ve benzeri alerjik hastalıklar da sıklıkla vardır. Hastalık hemen her zaman astımla birlikte görü­lür. Hastalar, tanı almadan hemen önceki yıllarda aler­jik rinit, astım gibi alerjik özelliklerin hakim olduğu bir süreçten bahseder. As­tım, diğer da­mar inflamasyonuyla seyreden hastalıklardan ayırmada önemli bir bulgudur. Bunun dışında etkilenen doku ve organ sistemi­ne göre belirtiler değişiklik gösterir. Ciltte döküntüler, sinirleri besleyen damarların zedelenmesi­ne bağlı kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, uyuşma ve karıncalanma en sık bulgulardır. Mide, bağırsak sisteminin etkilenmesine bağlı olarak da karın ağrısı, ishal ve kanama gelişebilir. Kalp tutulumu, hastalı­ğın seyrini belirlemede en önemli organ­dır. Kalp yetmezliği, kalp kasları­nı besleyen damarların tutulumuna bağlı kalp krizi görülebilir. İdrarda kan gö­rülmesi, tetkiklerde idrardan protein kaça­ğı olması böbrek tutulumunun göstergeleridir. Gözün ön ve arka tabakası bu hastalıktan etkilenebilir.    

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Hasta öyküsü ve fizik muayene dışında kan elemanlarından “eozinofillerin” bu hastalıkta arttığı tespti edilir. Akciğer röntgeninde de bulgulara rastlanabilir. Tedavisi ise hastanın şikayetleri ve genel durumuna göre bağışıklık sistemi üzerinde etkili ilaçlarla gerçekleştirilir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here