Tüm dünya genelinde Check Up’ın hangi sıklıkta yapılması gerektiğine ilişkin tartışmalar bugün dahi devam etmektedir. Henüz bu konuda net bir süre belirlenmemiştir. Siz değerli okurlarımıza bu yazımızda ne sıklıkta Check yaptırmanızın gerektiğiyle ilgili bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Sağlıklı İnsanlarda Check Up

Check Up kronik bir hastalığı bulunmayan ve ailesinde geçmişte şeker, kalp hastalığı, damar hastalığı, romatizmal hastalık veya kanser olmayan kişiler risk grubu içerisinde olmayan bireyler oldukları için yılda bir kez Check Up yaptırırlarsa bu onlar için kafi olacaktır.

Risk Grubu İçerisindeki İnsanlarda Check Up

Herhangi bir önemli hastalığı bulunan veya ailesinde önemli bir hastalık olan kişilerin Check Up’ları sağlıklı ve risk grubunda olmayan kişilere oranla daha sık yapılmalıdır. Çünkü Check Up ile teşhis edilen bir hastalık eğer erken teşhis edildiyse kısa sürede tedavi edilebilir ya da ilerlemesi önlenebilir. Bu nedenle risk grubu içerisindeki kişilerin altı ayda bir defa Check Up yaptırmaları uygundur.

Hasta İnsanlarda Check Up

Eğer kişinin mevcut bir rahatsızlığı varsa mutlaka takip edildiği bir hastane de mevcuttur. Dolayısıyla hasta insanların Check up süreleri çok daha kısa tutulmalıdır. Burada süre altı aydan az olmak zorundadır; ortalama 3 ay gibi bir süre idealdir. Bu sürenin net olarak belirlenmesinde hastanın doktorunun görüşü de alınması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here