Çocuklukta da erişkinlikte de sıkça görülebilen burun kanamaları ön ve arka kanamalar olarak ikiye ayrılır. Ön kısımdaki kanamalar; burun septumunda (bu­run boşluğunu ortadan ikiye ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan yapı) burun girişin­den yaklaşık bir santimetre arkada yer alan ve pek çok damarın bulunduğu bölgeden olur. Ön ve arka taraftan olan ka­namalar yaklaşım açısından da farklılık gös­terir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamalarına sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları veya septum deviasyonu (burun kemiğinde eğrilik) gibi nedenlerle burun içi damarları örten mukozanın kuruması ve bozulma­sıyla kılcal damarlardaki tahriş neden olur. Ön taraftan olan bu kanamalar genelde zararsızdır ve endişe gerektirmez

Ancak hipertansiyon ve kanama pıhtılaşma bozukluklarının neden olduğu ve burnun arka kısmından gerçekleşen ka­namalar biraz daha dikkatle izlenmelidir. Buruna gelen darbe­ler ve burun ameliyatlarını takiben de burun kanamaları oluşabilir. Ayrıca damar yapısı bozuklukları ve bazı damarsal tümörler de kanamanın ne­deni olabilir.

Genel­likle aniden burundan kan damlaması şek­linde görülür. Kan arka tarafa geniz bölgesine doğru akabilir. Yutularak mide bulantısına yol açabilir. Hi­pertansiyona bağlı kanamalarda ise kanama öncesi baş ağrısı gibi şikayetler de görülebilir. Kanama pıhtılaşma bozuklukları (hemofili) olan has­talarda diğer bölgelerde de kanamaya me­yil olabileceğinden, morluklar veya uzun süren kanamalar meydana gelebilir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Kuru havalarda da burun kanamaları sık görülür. Şiddetli, kendiliğinden durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastaneye yatırma zorunluluğu duyulan ciddi kanamalar daha çok tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında ortaya çıkar.

Burun Kanaması Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılmakta

Burun kanamalarının hangi sebepten kaynaklandığına bağlı olarak teşhis konur. Bunun için de fizik muayene yeterlidir. Hastanın boğazına bakılarak genizden kanama olup olmadığı saptanır. Gerekirse endoskopik muayenelerle daha detaylı araştırma yapılabilir.

Burun Kanaması Esnasında Neler Yapılabilir?

Önden olan burun kanamaları, alınan bazı basit tedbirlerle durabilir. Burun bol soğuk suyla yıkanmalıdır. Hasta öne eğilmek ya da arkaya doğru yatmaktan kaçınmalıdır. Başın dik pozisyonda tu­tulması gerekir. Bir elin iki parmağı ile burun kanatlarından şiddetlice bastırmak yararlıdır. Kanama durmazsa aci­len hastaneye başvurmak gerekir. Kanama dursa bile nedeninin araştırılması açısından bir KBB doktoruna gitmekte fayda vardır.

Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayı engelleyici balon, tampon vs. gibi materyal bulunan yaşlı kalp, akciğer ve solunum problemli hastalarla, kanamaları tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulur ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlarla tedavi edilir. Bazen kanayan damarın ameliyathane ortamında cerrahi işlemle bağlanması gerekebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kulak Burun Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Acil Tıp

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here