Burun estetiği ameliyatı

Son yıllarda hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çok yaptırılan estetik operasyonlar arasında yer alan burun estetiği, bir diğer ifadetle rinoplasti; farklı teknikler uygulanarak gerçekleştirilebilen cerrahi bir operasyondur.

Rinoplasti sırasında hastanın burun kemiği düzeltilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ucu kaldırılabilir; kısacası hastanın yüz analizi sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda burun yeniden yapılandırılabilir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, karakteri, beklentileri ve uzman önerileri kapsamında oluşturulan yeni burun kişilerin hayatında birçok olumlu etkiye yol açabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Faydaları

Burun; yüzün ortasında yer alan ve kişinin yüz ifadesini doğrudan etkileme gücüne sahip olan bir organdır. Kişinin burnu; diğer yüz hatlarıyla uyum sağlamadığında kişinin genel görünümü etkilenir. Burun estetiği operasyonlarının kişinin genel görünümünü iyileştirebilmesi ve operasyondan alınan olumlu sonuçlar bu ameliyatlara gösterilen ilgiyi arttırmaktadır.

Uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatları sonrası;

  • Burun, yüzdeki diğer organlarla uyumlu hale getirilir.
  • Kişinin yüzünde bariz belli olmayan ancak fark edilebilen bir ışıltı oluşur.
  • Nefes alma sorunu yaşayan kişilerin burun içi yapıları düzelir ve burun tıkanıklığı sorunları ortadan kalkar.
  • Kişinin özgüveni yerine gelir ve sosyal ilişkileri iyileşir.

Burun Estetiği Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Burun estetiği ameliyatını devlet karşılamaz. Devletin burun ameliyatı ücretini karşılaması için burunda kişinin nefes almasını engelleyecek fizyolojik sorunların bulunması ve bu sorunların kişinin sağlığını tehdit etmesi gerekir.

Sadece estetik amaçla başvurulan hiçbir estetik operasyon için devlet desteğinin alınması mümkün değildir. Buruna alınan darbeler sonucu oluşan kırıklarda burun şeklinin düzeltilmesi gerekiyorsa burun içi septumuna müdahale edilen operasyonların devlet tarafından karşılandığı bilinmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatının ne kadar süreceği kişinin cilt yapısına, burunda yapılacak işlemlerin niteliğine ve operasyonun hangi teknikle yapılacağına göre değişiklik gösterebilir.

Burun estetiği ameliyatları kişi özelinde planlanır ve her hastanın gereksinim duyduğu işlemler farklıdır; bu nedenle operasyonların süresi ile ilgili genelleme yapılması doğru olmasa da ortalama olarak burun estetiği ameliyatlarının süresinin 45 dakika ile 120 dakika arasında değişebileceği bilinmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarının nasıl yapılacağı da burunda yapılacak değişikliklerin kapsamına ve cerrahın uzmanlığına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle burun içerisinde radikal değişimler yapılacaksa bu ameliyatlarda açık cerrahi tekniğin kullanılması önerilir.

Açık burun ameliyatı sırasında cerrah burun cildini kaldıracağı için burun septumunu daha rahat görüntüleyebilir. Böylece operasyon sonrası komplikasyonlar azaltılabilir.

Burun estetiği operasyonları burun cildine kesi atılmadan; burun delikleri içerisinden de gerçekleştirilebilir. Kapalı cerrahi teknik sonrası hastanın burnunda hiçbir iz kalmaz. Fakat bu teknik burun septumunda radikal değişiklikler yapılacak hastalar üzerinde çok fazla tercih edilmez.

Uzmanların hangi cerrahi teknikte uzmanlaştıkları da burun estetiğinin nasıl yapılacağını etkileyebilir. Her uzman açık ve kapalı tekniklerde eş derecede deneyimli olmayabilir. Bu nedenle burun estetiği operasyonu olmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca cerrah seçimi öncesinde araştırma yapmaları önerilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Komplikasyonları

Burun estetiği ameliyatı sonrası genellikle gelişen cerrahi tekniklerin de etkisiyle çok fazla komplikasyon görülmez. Ancak yüzde belli ölçüde kanama, şişme, morluk ve ödem oluşumu gözlenebilir. Açık ya da kapalı teknik ile yapılan rinoplasti sonrası bu komplikasyonların oluşması normaldir.

Kişi operasyon sonrası dikkat etmesi gerekenlere uyarsa bu komplikasyonlar kısa sürede geçecektir. Burun estetiği ameliyatı tüm cerrahi operasyonlar kadar risk barındırır. Enfeksiyon oluşumu, anestezi kaynaklı riskler ve burun sırtında damarlanmalar görülebilir.

Bazı durumlarda burunda çökme, burun ucunda düşme ve burun kemerinde yamukluk gibi operasyon özelinde sayılan riskler de ortaya çıkabilir. Bu durumda kişiye revizyon burun ameliyatı yapılması gerekebilir.

Burun estetiği operasyonları sırasında burun içine çok fazla müdahale edilmişse hastada burun tıkanıklığı sorunun devam etme ya da başlama ihtimali de bulunur.  Ancak rinoplasti komplikasyonları; operasyon öncesi detaylı tetkiklerin yapılması ve cerrahların uzmanlığı ile minimum seviyeye çekilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası anestezi etkisi geçse dahi hastalar uzmanların onayı olmadan taburcu edilemez. Operasyon sonrası ağrı oluşabilir; burun estetiği operasyonun kapsamına göre ağrının şiddetinde değişiklikler meydana gelebilir. Uzmanlar operasyondan sonraki ilk hafta enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla antibiyotik kullanımı önerebilirler.

Burun estetiği operasyonu sonrası hastaların ilk iki gün istirahat etmeleri gerekir. İşe dönmeden önce mutlaka uzmanlardan izin almaları ve işlerindeki aktivite düzeylerine göre verilen izinleri sonuna dek kullanmaları tavsiye edilir.

Hastaların operasyon sonrası ilk on gün boyunca hastaların kan basıncını yükselten ağır ve tempolu sporlardan kaçınmaları kanama riskini azaltır. Aynı şekilde alkol ve sigara kullanımının da iyileşme sürecini uzatacağı unutulmamalıdır.

Hasta gözlük kullanıyorsa ve burun estetiği operasyonu kapsamında burun kemiğine müdahale edildiyse gözlük kullanımı bırakılmalıdır. Hasta lens kullanırsa gözlüğün burun kemiği üzerindeki deforme edici etkisi engellenebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ameliyatı fiyatları birçok değişkenden etkilenebilir.

Hastanın burnunda yapılacak değişimin kapsamı, operasyonu gerçekleştirecek uzmanın deneyimi ve geçmiş başarıları; operasyonun gerçekleşeceği hastanenin fiyat politikası, işlemler sırasında kullanılacak cerrahi teknikler, operasyona katılacak ekibin kaç kişiden oluştuğu, hastaneden ne zaman taburcu olunacağı ve operasyonun gerçekleşeceği ildeki genel rinoplasti fiyatları burun estetiği ameliyatı fiyatlarını değiştirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here