Brusella (Peynir Hastalığı) Nedir? Belirtileri ve Nedeni nedir?

0
10

Brusella aslında koyun, domuz, köpek, inek ve deve gibi memeli hayvanların hastalığıdır. İnsanlarda görülmesi ise brusella bakterisinin bulaşması ve enfeksiyon oluşturması ile mümkün olur.

Dünyada yılda 500 bin kişide görüldüğü düşünülmektedir. İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Güney Afrika’da görülme oranları, Avrupa ve Amerika’ya göre fazladır. Ulusal hayvan aşılama programlarının düzenli yürütüldüğü ülkelerde brusella vakaları nadirdir.

Halk arasında peynir hastalığı olarak da bilinir. En sık çiftlik hayvancılığıyla uğraşanlarda görülür.  

Brusella nasıl bulaşır?

Hastalık insanlara enfekte hayvanla temas, bakterinin derideki çatlak veya yaradan girmesi, soluk alıp ver­me sırasında bakterinin akciğerlere ulaşma­sı ya da hasta hayvandan sağılan pastörize edilmemiş süt veya taze peynirin tüketil­mesi yoluyla bulaşır.

Etke­ni, “brucella” adı altında toplanan farklı bak­teri türleridir. Örneğin Brucella abortus; sı­ğırlarda bulunur ve bu hayvanlarda düşük­lere neden olur. Brucellamelitensis; keçi ve koyunları enfekte eder ve insanda en ağır tabloya neden olan bakteri türüdür. 

Hastalık cinsel yolla bulaşır mı?

Brucella suis domuzlarda, brucella rangiferi ren geyiklerinde, brucella canis ise köpek­lerde hastalık yapar. İnsandan insan bulaşması kan bağışı ya da organ nakli gerçekleşebilir. Cinsel yolla da geçebildiğine dair görüşler vardır.

Brusella belirtileri nelerdir?

Belirtileri aralıklı ateş, terleme, bitkinlik, yaygın ağrı ve depresyondur. Genellikle ölümcül değildir fakat aralıklı ateş hastayı yıldırabilir. Belirtiler genellikle bakterinin alınmasından 5 ila 30 gün sonra orta­ya çıkar. Diğer belir­tiler baş ağrısı, iştahsızlık, bel ağrısı ve bitkin­liktir.

Tedavi edilmemiş olgularda nadiren zatürre veya menenjit gibi ölümcül tablolar da gelişebilir. Özellikle gebeli­ğin ilk üç ayında düşüğe neden olabilir. Hastalık kronik form kazanırsa aylar yıllar içinde belirtiler tekrarlayabilir.  

Brusella tedavisi nasıldır?

Tanısı kan veya idrar örne­ğinde brusella bakterisi varlığı ve türünün saptanmasıyla ko­nur. Tedavide uzun süreli antibiyotik kullanımı esastır. Antibiyotik kullanımı  haftaya kadar uzatılabilir. Menenjit varlığında tedavi süresi en az 6 aydır ve ikili antibiyotik şeklinde tedavi düzenlenir. Yatak istirahati şarttır.

Menenjit nedir adlı makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here