Bronşiyolit (Bronşiolit) Nedir? Bulaşıcımıdır, neden olur, tedavisi nasıldır?

0
4

Bronşiyolit, küçük hava yollarının tıkanıklığına neden olan akut viral bir hastalıktır. Genellikle 2 yaşından küçük çocuklarda ve sıklıkla 2-8 ay arası süt çocuklarında görülür. Süt çocuklarındaki bronşiyolit astıma zemin hazırlayabilir.  

Bronşiolit neden olur?

Bronşiyolite neden olan virüsler içinde yüzde 60-70 oranında RSV (Respiratuvar sinsisyal virus) etkendir. Bunun dışında parainfluenza virüs, adenovirüs, rhinovirüs ve mycoplazma da diğer etken virüslerdir.

Çocukların hemen tamamı, hayatının ilk üç yılı içinde RSV ile enfekte olurlar. İlk RSV enfeksiyonu sırasında, bebek ve küçük çocukların yüzde 25-40′ında bronşiyolit ve pnömoni gelişir.

Bronşiolit bulaşıcımıdır?

Ağır bronşiyolit en sık 2-8. aylar arasında görülür. RSV, her yıl ciddi boyutlarda salgın yapabilen ve A ve B olmak üzere iki grubu olan bir virüstür. Salgınlar ılıman iklimlerde Kasım ayı ortasından Mart sonuna kadar devam eder.

Geçirilmiş RSV enfeksiyonu, sonraki enfeksiyonlara karşı kısmi koruma sağlar. Bu nedenle tekrarlayan enfeksiyonlar sıktır ve yaşam boyu görülür. Ancak 3 yaşından sonra hafif üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde geçirilir.

Yaz ve erken sonbahar döneminde bronşiyolit daha az görülür. Prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, ilk ayda enfeksiyon geçirmek, doğumsal kalp hastalığı, kistik fibrozis, bağışıklık yetersizliği, risk faktörlerinin başında gelir. 

Hışıltı, hızlı solunum ve göğüste çekilmeler ile belirti gösterir. İlk bulgular nezle şeklinde kendini gösterir. Ardından bir iki gün içerisinde öksürük, hışıltılı solunum, solunum sayısında artış ve göğüste çekilmeler oluşur.

Huzursuzluk, beslenme güçlüğü ve kusma gözlenebilir. Vücut ısısı normal olabileceği gibi yüksek ateş de görülebilir. Solunum zorluğu ve morarma da eşlik edebilir.  

Fizik muayene bulguları ile tanı konulur. Tam kan sayımı ve akciğer röntgeni tanıya yardımcıdır. Hastalığın şiddeti (hafif, orta, ağır) derecelendirilir. Hastalığın şiddetine göre evde veya hastanede tedavi gerekir.

Bronşiolit tedavisi nasıldır?

Akut bronşiyolitin tedavisinde antibiyotikler, öksürük kesiciler, balgam söktürücüler ve buhar tedavisinin yeri yoktur.

Hafif derecede bronşiyoliti olan bebeklerin tedavisi evde yapılabilir. Anneye beslenmenin devam ettirilmesinin önemi anlatılır ve solunum sıkıntısı belirtileri öğretilerek, bunların varlığında bebeği hemen kontrole getirmesi söylenir.

Orta derecede bronşiyoliti olan bebekler ayaktan izlenebilir, yukarıdaki önerilerle birlikte hava yolları açıcı ilaçlar verilebilir.

Hastaneye yatırılması gereken, ağır derecede hastalığı olan bebeklerde tedavi destekleyicidir. Oksijen ihtiyacının karşılanması, beslenme ve sıvı ihtiyacının sağlanması ve hastanın oluşabilecek kalp ve solunum yetmezliği açısından yakından izlenmesini gerekir.

Hastalık belirtileri 2-3 günde artar, 7-10 gün içerisinde giderek azalır, öksürük ve hışıltı azalarak haftalarca devam edebilir. Altta yatan kalp-akciğer hastalığı olanlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış vakalarda ve zamanından önce doğan bebeklerde bronşiyolit daha ağır seyreder ve hayatı tehdit edici olabilir.

Bronşiyolit sonrası tekrarlayan hışıltı atakları görülebilir, bu hastalar genellikle solunum yolları doğuştan dar olan, ailede astım ve alerji öyküsü olan ve evde sigara içilen bebeklerdir.

Üçten fazla bronşiyolit atağı, çocukta ve ailede alerjiastım öyküsü varsa astım yönünden değerlendirilmesi gerekir.    

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Göğüs Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here