Bronşektazi Nedir?

0
4

Değişik nedenler sonucu ortaya çıkan anatomik bir bozukluk olan bronşektazi tek bir hastalık değildir. Akciğer içindeki hava yollarındaki (bronş) harabiyet sebebiyle bronşların kalıcı olarak genişlemesidir.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Hava yolu savunma mekanizmalarının bozulmasına neden olan faktörler rol alır. Geçirilmiş akciğer hastalığı ya da sistemik bir hastalık nedeniyle bronşektazi gelişebilir. Bronşektazi edinsel veya doğumsal olabilir. Sıklıkla çocukluk çağında geçirilmiş ve solunum yollarını etkileyen adenovirüs, pnömoni, boğmaca, kızamık ve tüberküloz gibi tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Yabancı cisim ve tümör gibi nedenlerle oluşan bronş tıkanıklığı, bağışıklık sistemindeki bozukluklar, doğumsal bronş bozuklukları (Kartegenar sendromu gibi), kistik fibrozis, bazı nadir iyi huylu bronş tümörleri de bronşektaziye sebep olabilir. Bir çok hastada ise belirgin bir sebep bulunamaz. Öksürük, balgam çıkarma en sık görülen belirtilerdir. Hastalık yaygınsa nefes darlığı şikayeti olabilir. Tekrarlayan göğüs ağrısı ve ateş nadirdir. Özellikle sabahları artan balgam vardır. Bulaşıcı çocuk hastalıklarının bir komplikasyonu olarak gelişen pnömoni öyküsü olabilir. sık solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik, zayıflama, nefes darlığı, ağız kokusu ve çocuklarda gelişme geriliği de başlıca belirtiler arasında yer alır.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Tedavinin temelini antibiyotikler oluşturur. Ek olarak nefes açıcı ilaçlar da kullanılabilir. Postural drenaj ile hastaların bronş temizliği sağlanabilir. Solunum fizyoterapisi ile akciğerler güçlendirilir ve kapasitesi artırılır. Tedaviye yanıt alınamazsa cerrahi seçenekler değerlendirilir. İlaçlarla tedavi mümkün değilse akciğerdeki hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkartılması gerekir. Bronşektazinin akciğerde kısıtlı bir bölgede yerleştiği durumlarda bu ameliyat uygulanır. İlaç tedavileri ile kontrol altına alınan durumlarda veya yaygın bronşektazide cerrahi tedavi uygulanmaz. Ameliyat VATS adı verilen kapalı yöntemle gerçekleştirilir. Cerrahi kesin çözüm yoludur. İki akciğerin de hasta olması durumunda akciğer nakli gerekebilir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here