Böbrek Üstü Bezi Tümörleri Nedir?

0
5

Böbrek üstü bezleri (adrenal bezler) hemen böbreklerin üzerinde bulunur ve üçgen biçimde olan iç salgı (hormon) bezleridir. Korteks adı verilen bir dış tabaka ve medulla adı verilen bir iç tabakadan oluşur. Bu bezler zerinde oluşan iyi huylu (adenom) veya kötü huylu (karsinom) tümörlere adrenal tümörler de denir. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Böbrek üst bezleri kortizol, aldosteron, epinefrin ve norepinefrin hormonlarının yanı sıra, cinsiyet hormonlarını da salgılamakla görevlidir. Bu hormonlar kan basıncını sabit tutmak, vücut sıvısı ve elektrolitlerini dengelemek ve stres anında vücuttaki gerekli ayarlamaları yapmaktır. Bu nedenle bu bezlerde oluşan tümörler genellikle başka bir hastalık nedeniyle karın içi görüntülemesi sırasında veya aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon problemlerinin araştırılması sırasında tesadüfen ortaya çıkar. Böbrek üstü bezi kanserleri nadir görülen kötü huylu endokrin (hormon) tümörlerindendir. Genellikle 5 yaş altı ve 50 yaş sonrasında ortaya çıkar. Kanser büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa metastaz yapar. Bu dağılma yanında kanser kan ve lenf yolu ile tüm vücuda yayılabilir. Aşırı kilo, yüksek tansiyon, diyaliz tedavisi almak başlıca risk faktörlerindendir. Ailede böbrek üstü kanseri olan biri varsa genetik yatkınlık da riski artırır. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlardaki düzensizliklerin neden olduğu semptomlarla ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda da herhangi bir aşırı hormon salınımı olmaksızın da bulgu verebilir. Ani başlayan hipertansiyon, kilo artışı, vücutta aşırı tüylenme, osteoporoz, diyabet gibi belirtiler söz konusu olabilir. Baş ağrısı, potasyum düşüklüğüne bağlı halsizlik, kas güçsüzlüğü ve kramplar, çok su içme ve çok idrara çıkma gibi bulgularla da hasta doktora başvurabilir. Böbrek üstü bezi tümörlerinin yüzde 20’si hormonal yönden aktiftir. Eğer kitle kortizol hormonu salgılıyorsa hastalarda yağ dokusu dağılımı değişir. Yağ dokusu göbek çevresinde, yüzde ve ensede toplanmıştır. Kitlenin aldosteron hormonu salgılaması durumunda ise hipertansiyon ve elektrolit bozuklukları oluşur.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Genellikle tesadüfen teşhis konulan bu hastalıkta bilgisayarlı tomografi en kesin sonucu veren tetkiklerden biridir. Tanı konduğunda hormonal aktivitelerin araştırılması gerekir. Kan kortizol ölçümleri ve kortizol baskılama testleri de tanıyı kesinleştirir. Böbrek üstü (adrenal) bezi tümörü tedavisi; tümörün türü ve konuma bağlı olarak planlanır. Hastanın genel durumu, yaşı gibi bazı faktörler de tedavi planlamasında göz önünde bulundurulur. Böbrek üstü bezi tümörleri için çeşitli tedavi seçenekleri mümkündür. Cerrahi tedavi tüm evrelerde gereklidir. Ancak cerrahi yönte farklılık gösterebilir (laparoskopik veya açık cerrahi gibi). İleri evre vakaların tedavisinde ameliyat ve radyoterapi ile birlikte kemoterapi uygulanabilir. Kemoterapi ilaçları, kanser hücrelerinin tamamen yok edilmesi ya da büyüme ve çoğalma yeteneklerini engellemek için kullanılır. Böbrek üstü bezi tümörü teşhis edilen hastalarda, eğer tümör kanserli ise kemoterapinin uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığı belirlenir. Yine ileri evre kanser hastalarında radyoterapi, genellikle tümör ameliyatla çıkarıldıktan sonra verilir. Radyoterapi ile ameliyat sırasında çıkarılamayan tümörlerin yok edilmesi, nüks riskini azaltmak ve beyin, karaciğer veya kemikler gibi kanserin yayılabileceği bölgelerin tedavi edilmesi amaçlanır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here