İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen “Babalar: Otizmi Anlatıyor” başlıklı seminerde, otizmli çocuğu olan 3 baba, çocuklarının hayatlarından kesitlerle, yaşadıkları temel sorunları, endişeleri ve yasal düzenlemeleri BİLGİ’li öğrencilerle paylaştı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, otizmli çocuğu olan 3 baba ile BİLGİ’li öğrencileri ve akademisyenleri Kuştepe Kampüsü’nde bir araya getirdi.

“Hadi Oyuna” isimli sosyal sorumluluk projesiyle otizmli çocuklar ile gönüllüleri sosyal aktiviteler çerçevesinde bir araya getiren Soner Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı seminerde, öğrenciler ve akademisyenler, kendilerini otizmli çocuklarının eğitimine ve tedavisine adayan 3 babanın deneyimlerini dinlediler. Farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen seminerde, otizmli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorluklardan otizm üzerine yapılan sosyal çalışmalara kadar birçok konu ele alındı.

BİLGİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Çiğdem Ülker etkinlikle ilgili, “Bu tarz seminerlerle öğrencilerimizin bu konudaki farkındalıklarını ve duyarlılıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Otizmli bireylerin topluma kazandırılarak, yaşam becerileri edinebilmeleri büyük önem taşıyor“ şeklinde konuştu.

“Otizm Tanısı Konur Konmaz Harekete Geçilmeli”

Özellikle Amerika’da otizimli bireylerle ilgili yapılan araştırmalara ve oluşturulan farkındalığa karşılık Türkiye’de bu konuda kat edilmesi gereken çok fazla yol olduğuna dikkat çeken otizmli çocuk babası Seyhan Erdeniz yaptığı konuşmada, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre 2015 yılında şeker, kanser ve AIDS gibi hastalıklar dahil olmak üzere bir çok hastalıktan çok daha fazla otizm teşhisi konuldu. Hızlı bir ivme ile artış gösteren otizm, hayat boyu süren bir farklılık. Tıbbi tedaviler denense de kesin bir sonuca ulaşılamıyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarına bu tanının konulduğu andan itibaren özveriyle, eğitime ve alternatif tedavilere yönelmesi gerekiyor. Otizmi yok edemeyiz ama eğitimle ve farkındalık yaratarak onların topluma kazandırılmalarını sağlayabiliriz” dedi.

Otizmli bir üniversite öğrencisinin babası Mustafa Öztürk ise anne ve babaların bu süreçte aktif olarak çocuklarının yanında olmasının önemine değinerek, “Öncelikle ailenin ve eğitimcilerin çocuğu çok iyi tanıması çok önemli. Sorunlu davranışların neden, nasıl ortaya çıktığının çok iyi tespit edilmesi gerekiyor. Bunların yerine olumlu davranışın konması ise zor ve uzun bir eğitim süreciyle mümkün. Oğlum bize hayata değişik açılardan bakmayı, farklı bireylerin de bu toplumda var olduğunu, onlara sevgi ve ilgiyle yaklaşılması gerektiğini öğretti” dedi.

“Otizm Eylem Planı İle Toplumda Farkındalık Artırılacak”

“Toplumun her kesimine otizmi anlatmak biz ve bizim gibi diğer aileler için çok önemli” diyerek konuşmasına başlayan Tolga Gökçe ise; “Otizm bir hastalık değil. Otizmli bireyler anahtarı bulunamayan birer hazine sandığı gibiler. Bu anahtar sadece eğitim ile bulunabilir. ‘Otizm Eylem Planı’nın bir an önce uygulanmaya başlanması çok önemli. Bu plan sayesinde eğitimsel değerlendirilmelerden, sınav düzenlemelerine, otizmli bireylerin toplumsal hayata katılarak, yaşam kalitelerinin artırılmasına kadar birçok sorun çözüme ulaştırılabilir“ dedi.

Otizmli bireylerin toplum hayatına katılmalarının öneminin vurgulandığı etkinlikte otizmli müzisyen Koral Erdeniz, gitar çalarak öğrencilerle şarkı söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here