İnme – Felç, beyni besleyen damarlarda veya damarlardan geçen kanda değişiklikler sonucu ortaya çıkan damarın tıkanması veya kanaması oluşan inme veya felç durumudur. İnme ve felç birçok nedenle ortaya çıkar ve her birisinin de farklı bir tedavisi ve belirtisi vardır. İnme veya felç genel olarak bir hastalık değil klinik bir tablodur.

Serebrovasküler olay da risk faktörleri

 • İleri yaş:İnme inen kişilerin %70’i 60 yaş üzerindedir.
 • Cinsiyet:Erkeklerde kadınlardan iki kat fazla görüldüğü saptanmıştır.
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastaları
 • Kolesterol hastaları
 • Şeker hastalığı
 • Alkol ve sigara bağımlılığı
 • Şişmanlık
 • Ailesel yatkınlıktır.

Serebrovasküler olaya neden olan hastalıklar

Tromboz: Beyin damarlarımızdaki kanın çeşitli nedenlerle pıhtılaşıp damarı tıkamasıdır. Tromboz da çoğu zaman ana sebep damar sertliği sonucu damarların esnekliğin kaybetmesidir.

Özellikle sigara kullanan kişiler de çok fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Tromboz da belirtiler çok yavaş ilerler sinsice uykuda ilerler bu yüzden erken tanıyı koymak genellikle check-up olmadan imkânsızdır.

Trombozun belirtileri:

Tromboz da belirtiler tıkanan damarın beslediği beyin bölgesine göre farklılık göstermektedir.

 • Baş ağrısı: Trombozun en fazla görülen ve ilk belirtisidir. Genellikle kronikleşmiştir ve geceleri daha sık görülür. İlk dönemlerde ağrı kesici ilaçlar ile ağrının önüne geçilebilse de damarın tıkanıklık oranı arttıkça ağrı süresi ve sıklığı da artar. Bu da ağrı kesici ilaçların artık ağrıya iyi gelmemesine sebep olur.
 • Görme bozuklukları: Özellikle gözü besleyen damarlarda tıkanıklık olduğunda görülen bir belirtidir. Görme bozuklukları, bulanık görme, çift görme ve odaklanamama olarak örneklendirebilmekle birlikte birçok farklı görme bozukluğu mevcuttur.
 • Göz felci: Gözleri hareket edememe olarak ortaya çıkan çok önemli bir belirtidir. Çünkü tıkanıklığın artık gözü besleyen damarlara dahi ulaştığını gösterir ve eğer zamanında müdahale edilmezse ileri safhalarda kalıcı görme bozukluklarına ve hatta körlüğe neden olabilir.
 • Uzuvlarda uyuşma: El ve kol da görülen felçlerden önce görülen bir belirtidir.
 • Diğer belirtiler: Konuşamama, bayılma nöbetleri ve güçsüzlüktür.

Trombozun nedeni

 • Hipertansiyon: Tromboza en fazla neden olan etkendir. Çünkü sürekli devam eden yüksek tansiyon damarlara zarar vererek esnekliğini kaybettirir ve bunun sonucunda damarlar tıkanmaya daha hazır hale gelirler.
 • İlerlemiş yaş: İlerleyen yaş ile kan akışkanlığını kaybeder ve böbrek aktivitesinin azalması sonucu kanda atık madde birikmeye başlar. Bu atık maddeler genellik üre vb. şeylerdir ve kanın akışkanlığını kaybetmesine neden olurlar. Akışkanlığını kaybetmiş kan ise vücudun herhangi bir yerinde ani bir şekilde tromboza neden olabilmektedir.
 • Ateroskleroz: Damar sertleşmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Temiz kanı taşıyan arterlerin esnekliğini kaybederek sertleşmesi anlamına gelmektedir. Özellikle alkol ve sigara bağımlılarında çok fazla miktarda görülmektedir ve ileri yaşla da ortaya çıkabilir.
 • Diğer sebepler: polisitemi, kan pulcuğu azlığı, şeker hastalığı.

Trombozun tedavisi

Eğer tıkanma büyük bir arterde ise ve cerrahi yolla ile tıkanma açılmaya çalışılır. Arada sırada ortaya çıkan atakları önlemek için antikoagülan ilaç tedavisine başlanır. Hastaya özel diyet hazırlanır ve tuzdan uzak durması önerilir.

Emboli

Beyin damarlarından herhangi birinin dolaşım sistemindeki bir bozukluktan dolayı pıhtı, tümör veya yağ, bakteri gibi maddeler ile tıkanması sonucu ortaya çıkan durumdur.

Emboli, tromboza benzetilse de aslında çok farklı iki durumdur. Çünkü emboli çok ani gelişir ve daha önceden genellikle bir belirti vermez.

[irp posts=”3316″ name=”Pulmoner Emboli Nedir? Akciğer Embolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi”]

Embolinin belirtileri

Tıkanan damardaki beyin dokusunda oluşan hasara göre çeşit çeşit belirtiler görülür. Geniş alanlı beyin dokusu hasarlarında ölüme kadar ilerleyebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Emboli geçirmiş kişilerinde %20 sinde emboli tedavisi sonrasında epilepsi nöbetleri görülmeye başlanır çünkü beyin hasarı epilepsiye neden olur. Eğer gözü besleyen damarlardan biri tıkanırsa ve zamanında tedavi edilmezse kalıcı körlük görülebilir.

Embolinin nedenleri

 • Kalp yetmezliği: Emboliye en fazla neden olan etkenlerin başında gelir. Çünkü kalp yetmezliği tansiyonun yükselmesine neden olur. Tansiyon yüksekliği de damar yırtılmalarını ve bunun sonucunda damarda pıhtı oluşup damarın tıkanmasına neden olmaktadır.
 • Kalp krizi: Kalp krizi esnasında ölüme neden olan çoğu zaman kalp krizi esnasında vücutta emboli oluşması ve bu embolinin beyinin beslenmesini engelleyerek ölüme sebep olmasıdır.

Embolinin tedavisi

Emboli ortaya çıktığı anda tedavi edilmesi gereken ölümlere neden olabilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavisinde hastaya damar yolundan acil olarak antikoagülan yani pıhtı ve tıkanıklık çözücü ilaçlar verilir.

Bir sonraki yazımız İnme (felç) nedir? Belirtieleri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Mutlaka okuyunuz.

Altta yer alan yorum alanından sorularınızı uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here