Hidrosefali, beyin-omurilik sıvısının beynin ventrikül adı verilen karıncıklarında (beyin boşlukları) birikerek artmasına denir. Genellikle bebeklerde görülen bu hastalık bazen çocuklarda, bazen beyin kanaması vs gibi nörolojik olayların ardından sıklıkla olmasa da yetişkinlerde de görülebilir.  

Hidrosefali neden olur

Hidrosefalinin, genetik ya da sonradan gelişen yani edinsel nedenlerden dolayı oluşur. Anne karnında omuriliğin kapanmayıp açık kalması, beyin-omurilik sıvısının artması ve sıvının emilimindeki bozukluk, beyin-omurilik sıvısının yollarını daraltan veya tıkayan içi sıvı dolu kesecikler, beyin, beyincik ve beyin sapı tümörleri, menenjit ve benzeri enfeksiyon hastalıkları, beyin içi kanamaları gibi faktörler hidrosefaliye neden olur.

Hidrosefali belirtileri

Hidrosefalinin belirtileri kişinin yaşına ve beyin-omurilik sıvısının artma derecesine göre değişiklik gösterir. Yeni doğanlarda ve çocuklarda bu hastalık kafanın normalden fazla büyük olması, kafa derisinin incelmesi, kafadaki damarların belirginleşmesi. Ve kusma, ateş, huzursuzluk, gözlerin aşağıya kayması, çift görme, yürüme veya konuşmada gerileme, iletişim bozukluğu, duyu-motor fonksiyonlarda oluşan kayıplar gibi belirtiler gösterir.

Erişkin insanlarda baş ağrısı, uyanmada veya uyanık kalmada zorluk, denge bozukluğu, idrar kaçırma, kişilik bozukluğu, bunama, görmede bozukluk gibi belirtiler ile kendini gösterirken. Yaşlılarda ise iletişim kurmada bozukluk, yürümede dengesizlik, hatırlamada zorluk, baş ağrısı, idrar kaçırma gibi semptomlar ile karşılaşılır.  

Hidrosefali tedavisi

Hidrosefali hastalığının teşhisi genelde doğum öncesinde, doğumda ve erken bebeklik dönemlerinde konulur. Hastalığın tanısında bilgisayarlı tomografi en sık kullanılan yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here