Beyin apsesi, beyinde etrafı zamanla bir kapsül ile sınırlanan iltihabi hastalık  durumunun genel adıdır.

Beyinde apse neden olur?

Herhangi bir sebeple beyne yerleşen bir enfeksiyon asıl sebeptir. Bu sebep idrar yolları enfeksiyonu da olabilir, akciğer enfeksiyonu da buna yol açabilir. Sıklıkla orta kulak iltihabı ve sinü­zit enfeksiyonları beyne yayılarak beyin ap­sesine ortam hazırlar. Ayrıca akciğer anomalileri ve bakteriyel kalp zarı iltihabı (endokardit) ve yine delici kafa travması geçirmiş olanlarda apse gelişme olasılığı daha yüksektir. Normal koşullarda kana karışan enfeksiyon çeşitli tedaviler veya vücudun kendi savunmasıyla temizlenebilir. Ancak bazen enfeksiyon damar duvarında iltihap yapar, bu da daha sonra beyin içine yayılarak apse gelişimine neden olabilir.

Beyin apsesi belirtileri

Beyin apsesinin özgün bir belirtisi yoktur. Enfeksiyona neden olan ajanın cinsine göre nadiren de olsa ateş, halsizlik, baş ağ­rısı gibi genel enfeksiyon belirtileri görülebilir. Ancak sıklıkla apsenin ya da çevresinde olu­şan ödemin beyin dokusuna baskı yapması sonucu baş ağrısı, bulantı, kusma, ellerde ve­ya kollarda kuvvetsizlik, havale veya epilepsi atağı geçirme şeklinde ortaya çıkar.

Beyin apsesi tedavisi

Beyin apseleri sıklıkla bakteri köken­lidir. Teşhis için kan tahlili en belirleyici kılavuzdur. Enfeksiyona bağlı olarak lökosit (beyaz kü­re) sayısı normalin üzerinde çıkacaktır. Ancak ilerle­miş apseler genellikle beyin to­mografisi ve MR görüntüle­me sırasında kolayca tespit edilebilecektir. Apse şüphesinde ve oluşumunun başlangıç döneminde, uygun antibiyotikle­rin kullanılmasıyla tedavi gerçekleştirilir. En ideali apseden alınacak örnekle yapılacak saptama sonucu hangi ajanın apseye sebep olduğunun bulunmasıdır. Buna göre 6-8 haftalık antibiyotik tedavi­si başlanır. Genellikle apsenin bo­şaltılması ve cerrahi olarak çıkarılmasıyla da iyi sonuçlar alınır. Apsenin cerrahi müdahaleye daha uygun hale gel­mesi için etrafında kapsül oluşumunun gerçekleşmesi gereklidir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Nöroloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here