Yeni yapılan bir araştırmaya göre, anneden bebeğe geçen astım sadece genetik sebeplere bağlı değil. Bağırsakta yaşayan bakteriler de önemli bir role sahip. Bu sebeple, probiyotikler bebeklik çağı astımı için bir umut ışığı olabilir. Astım, hamile kadınların yaklaşık yüzde 13’ünü etkileyen nispeten yaygın bir sorun. Hamilelikle beraber astım belirtileri daha da ağırlaşıyor ve önlem alınmazsa bebekte düşük doğum kilosu riski ortaya çıkıyor. Bu etki özellikle erkek bebeklerde daha çok gözleniyor. Eğer anne hamileyken astımı kontrol altına alınmazsa, çocukta da aynı rahatsızlığın görülme ihtimali yükseliyor. Fakat sadece genetik değil, rahimdeki değişiklikler de doğumsal astımda önemli rol oynuyor.

BAĞIRSAKTAKİ BAZI BAKTERİLER Mİ SORUMLU?

Son yıllarda, bağırsak mikrobiyomunda yaşayan bakterilerin, tip-1 diyabet ve şizofreni gibi hastalıklara suç ortaklığı yaptıkları ortaya çıktı. Şimdi ise aynı ortaklığın bebeklik çağı astımında rol oynadığı tartışılıyor. Kanada’daki Alberta Üniversitesi’nden Mikrobiyoloji Epidemiyolojisi ve Pediatri Uzmanı Prof. Dr. Dr. Anita Kozyrskyj’in başı çektiği bir grup araştırmacı, hamilelik sırasındaki astımla bağırsak bakterileri arasındaki ilişkiyi inceledi.

Prof. Dr. Anita Kozyrskyj

Avrupa Solunum Dergisi’nde de (European Respiratory Journal) yayınlanan araştırmada 1000 anne ve onların çocukları incelendi. Bebeklerin 3-4 aylıkken dışkı mikrobiyotalarına bakıldı ve sağlıklı annelerden alınan örnek sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, astımlı annelerden doğan bebeklerde “Lactobacillius” adı verilen bakterilerin azaldığı gözlendi. Bu, astımlı annede alerji veya fazla kilo varsa daha da belirginleşti. Mikrobiyomun değişimi, astımlı annenin antibiyotik kullanması ve sezaryen doğum yapmasıyla da ilişkili. Hamilelik öncesi kilo, bebeğin anne sütü alımı, annenin alerjileri ve ırk da diğer önemli faktörler arasında.

KIZ BEBEKLER DAHA ŞANSLI

Kozyrskyj, kız bebeklerinin bundan daha farklı etkilendiğine de dikkat çekerek “Kız bebekler Bacteroidaceae ailesinden bakterilere sahip olmaya daha yatkınlar. Bu bakteriler, bağırsak mikroflorasını gelebilecek zararlardan koruyan mukus bariyerini oluşturuyor. Kız çocuklarındaki bu mikrobiyotik değişikliğin, onları küçük yaşlarda astımdan koruduğuna inanılıyor. Fakat ergenlikte astım olma riskini önleyemiyor” dedi. Bu sonuçlardan yola çıkarak gelecekte astımı önleyebilmek için tedavide probiyotiklerin uygulanabileceği de gündemde. Tabii bunun için daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here