Bebeklerde gaz neden oluşur?

Bağırsaklarda gaz oluşmasının birkaç sebebi vardır.

  1. Beslenme esnasında hava yutulması
  2. Besinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan gazlar
  3. Bebeklerin mide-bağırsak sisteminin tam olarak gelişmemiş olması

Bebekler beslenirken (meme emerken, biberonla ya da kaşıkla) bir miktar hava yutarlar. Aslında yetişkinler için de geçerli olan bu durum bebeklerin hareketsiz kalmalarından dolayı sıkıntı yaratır. Bilindiği gibi ameliyat olan hastaların gazlarını çıkartabilmeleri için ameliyattan hemen sonra ayağa kaldırıp yürütürler. Bebeklerin de hareket kabiliyetinin arttığı ve dönme hareketlerini yapmaya başladığı 4. Ve 5. aylarda gaz sorunu yavaş yavaş ortadan kalkar.

O zamana kadar bebeği rahatlatmak kucağımızda ya da arabasının içinde gezdirerek hareket etmesini sağlayabiliriz. Hareket halindeki olmak bebeğin sancılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bebeğin altını açıp bacaklarını havaya kaldırıp bağırsaklara basınç yapmak ve karın bölgesine masaj yapmak da rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bir diğer yöntem bebeği kucağa alıp elimize kavis şekli vererek bebeğin sırtının alt kısmına ritmik bir şekilde vurmaktır.

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmak

Çok sık beslememek gaz oluşumuna engel olması açısından faydalı olacaktır.

Annenin yedikleri bebekte gaz yapar mı?

Annenin yediği ve içtiklerinin bebeğe gaz yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Gaz yapan gıdalar yiyen kişinin bağırsaklarında gaz oluşumuna sebep olur. Dolayısıyla annenin yedikleri annenin sütüne değil, bağırsaklarına tesir eder. Aksi halde emziren annenin karnabahar, mısır, salatalık, bezelye, nohut, fasulye, lahana, ıspanak gibi önemli yiyecekleri ve daha pek çoklarını tüketmemesi gerekirdi. Böylesi bir perhizi uygulamak hem gerçekçi değil hem de annenin gıdasız kalmasına yol açar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here