Genellikle sersemleme, yerin altından kayması, denge kaybı, düşecek gibi olma şeklinde tanımlanan baş dönmesi, aslında bir hareket yanılsamasıdır.

Baş dönmesi şikayeti yaşayan hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılar ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zanneder.

Baş dönmesi neden olur?

Vücut dengesi için pekçok sistemin birlikte uyum içinde çalışması gerekir. Çok sayıda sistemi etkileyen çeşitli nedenlerle denge problemi ve baş dönmesi ortaya çıkar. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardandır ve acile başvuruların yaklaşık yüzde 25’ini oluşturur.

Bu şikayetler özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sıktır. Çocukluk çağında oldukça seyrek görülür. Baş dönmesine bağlı nedenler genellikle vertigo başlığı altında incelenir. Nedenler pek çok vücut sistemine bağlı olabilir.

En sık baş dönmesi nedeni kulağa bağlı nedenlerle ortaya çıkanlardır. Bunlar pozisyona bağlı baş dönmesidir. Hemen tüm hastalarda başın hareketleriyle artan yakınmalar görülür. Menier sendromuna bağlı baş dönmesinde işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi eşlik eder. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden kaynaklanır.

Kulağın akıntılı kronik hastalıkları, işitme kaybı ile giden kulak hastalıkları, viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hasarları, ileri derecede damar tıkanıklığı yaşayanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitmesi durumu, bazen hiç bir nedene bağlı olmaksızın iç kulaktaki zarların yırtılması gibi durumlarda baş dönmesi nedeni olabilir.

Başa alınan sert darbelerle, kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesiyle beraber bulantı ve kusma oluşabilir.

Beyin, beyincik gibi organlardan oluşan merkezi sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multipl skleroz (MS), sifiliz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren gibi hastalıklar denge kaybı ve baş dönmesi sebebi olabilir. Ayrıca kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diyabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, duruşa bağlı düşük tansiyon, ileri kalp ritim bozuklukları, ani ve şiddetli su kaybı (ishal, kusma) baş dönmesine yol açan dier faktörlerdir. Panik atak, anksiyete (huzursuzluk), stres ve depresyon gibi psikolojik etkenler de baş dönmesinde etkili olabilir.

Baş dönmesi nasıl geçer?

Baş dönmesi ve dengesizlik yakınması olan hastanın mutlaka sistemik muayeneye tabi tutulması gerekir. Teşhiste şüphelenilen nedene bağlı olarak fizik muayene dışında odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokokleografi, rutin biyokimya, elektrokardiyografi, MR, boyun doppler, ultrasonografi gibi tanısal yöntemlere de ihtiyaç duyulabilir.

Baş dönmesi tedavisi

Baş dönmesi, kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi olduğu için nedeni belirlendikten sonra etkene yönelik tedavi sağlanır. Bu da ekip çalışması gerektirir. Örneğin pozisyonel baş dönmesi olan hastalarda, partiküllerin iç kulakta şikayet oluşturmayacakları bölgeye yönlendirilmelerini amaçlayan repozisyon yani yerine oturtma manevraları ile yaklaşık olarak yüzde 90 başarı sağlanır.

Aynı kulakta sürekli olan ya da sık yineleyen, tekrarlayan repozisyon manevralarına rağmen iyileşme sağlanamayan ve semptomların şiddetli olduğu olgularda cerrahi müdahaleler gerekebilir.Diğer baş dönmesi nedenleri, ilgili branş hekimlerince doğru tanı konulduktan sonra çeşitli yöntemlerle tedavi edilecektir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji, Kardiyoloji, Dahiliye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here