Bağırsak Tıkanması Nedir? Bağırsak tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

0
32

Bağırsak tıkanması nedir?

Besin maddeleri sindirim işlemi için ağızdan anüse (makat) doğru ilerler. Bağırsak içindeki besin maddeleri ve atıkların herhangi bir nedenle ilerleyemediği durumlarda bağırsak tıkanıklığı (ileus) ortaya çıkar. Bağırsak tıkanması hem kalın bağırsakta hem de ince bağırsakta görülebilir.  

Bağırsak tıkanması belirtileri ve nedenleri

Bağırsak tıkanmaları değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıka­bilir. Geçirilmiş karın ameliyatı olanlarda en sık neden karın içindeki yapışıklıklar ve­ya bantlardır. Geçirilmiş bir karın ameliyatı söz konusu değilse nedenler yaşa göre değişiklik gösterir. 50-60 yaş üzerindeki kişilerde kalın ba­ğırsak tümörleri ilk akla gelen nedenlerden biridir.

Çocuklarda ise bağırsağın bir bölümünün ilerleyip kendinden sonraki bağırsak boşluğunun içine girmesi (invajinasyon) veya fıtık gibi daha iyi seyirli hastalıklar düşünülür. Genç erişkinlerde inflamatuar bağırsak hastalıkları altta yatan sebep olabilir. Tıkanma tam olabileceği gibi (bağırsak içi atıkların ileri doğru geçişi tamamen engellenmesi), kısmi tıkanma da görülebilir.

Ayrıca etken mekanik bir engel olabileceği gibi, bağırsak kaslarının çeşitli nedenlerle bağırsak hareketlerini yerine getirememesine bağlı da olabilir. Mekanik engeller, bağırsağın önünde besin maddelerinin ileriye doğru hareketlerini engeller.

Bağırsak kaslarının düzenli çalışmaması ve bağırsak içindeki atıkların ileriye doğru hareket edememesi durumunda kaslar düzenli çalışmadığı için bağırsak tıkanıklığı gelişir. Bunlar dışında tıkanıklığa neden olabilecek durumların başında bağırsakların kendi ekseni etrafında dönmesiyle meydana gelen bağırsak düğümlenmeleri (volvulus), bağırsak içine düşmüş safra taşları, divertiküler hastalık sonucu bağırsak duvarında gelişen enfeksiyonlara bağlı bağırsak duvarının kalınlaşması, bağırsak içindeki yabancı cisimlerin – sindirilmemiş gıda artıklarının bağırsağı tıkaması ve dışkının kalın bağırsağın son bölümünde (rektumda) sertleşmesi -taşlaşması gibi durumlar gelir.

bağırsak tıkanıklığı, tedavisi ve belirtileri

Karnın orta bölgelerinde kramplar halinde ağrı, bulantı ve kusma, karın bölgesinde hassasiyet ve şişkinlik, dışkı veya gaz çıkaramama gibi belirtiler tipiktir. Kusma içeriği başta mide içeriği iken ileri dönemlerde gaita benzeri bir hal alabilir. Karın şişkinliği, alt seviyelerdeki tıkanıklık­larda daha belirgindir. Bağırsak tıkanması ince bağırsağa ait nedenlerle geliştiyse şikayetler kısa sürede gelişir ve şiddetli olabilir.

Kalın bağırsak tıkanıklıkları genelde daha geç bulgu verir. Fakat bazen tıkanıklığa neden olan durum bağırsağın beslenmesini yani kan akımını engelliyorsa bulgular çok hızla gelişir ve hayati tehlike oluşturabilir. Zamanında müdahale edilmezse bağırsak delinmesi ve bağırsak tıkanıklığı (peritonit) gelişebilir.  

Bağırsak tıkanması tedavisi

Teşhis için hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve fizik muayene çok önemlidir. Sıklıkla karın bölgesinde hassasiyet, şişkinlik ve bağırsak seslerinde anormallik izlenir. Buna ek olarak direkt karın grafisi, bilgisayarlı tomografi, renkli bağırsak filmi gibi görüntüleme tetkikleri veya kolonoskopi gerekebilir. Tıkanmanın nedenine göre tedavi planı yapılır.

Eğer mekanik bir engel var ise ameliyat gerekir. Ameliyatta mekanik engel ortadan kaldırılır. Karın içi yapışıklıklar, bağırsaın kendi etrafında dönmesi veya fıtık içinde bağırsağın sıkışması söz konusu ise de cerrahi tedavi zorunludur.  Bağırsağın kasılabilme yeteneğinin azalması sonucu tıkanıklık oluşmuşsa buna sebep olan durumlar araştırılır ve giderilir. Huzursuz bağısak sendromu yazımızıda okunuz.

Bir sonraki yazı karın zarı iltihabı

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Genel Cerrahi, Dahiliye, Romatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here