B7 Vitamini

B vitamini ailesine dahil olan ve diğer tüm B vitaminleri gibi suda çözünebilen B7 vitamini “biotin” olarak da adlandırılır. Hayati süreçlerde görev yapan bu vitamin yeterince tüketilmediği takdirde sindirim ve sinir sistemlerinin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen farklı sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

B7 vitamini vücutta yağ asitleri, amino asitler ve glikoz metabolizmalarının devamlılığı için gerekli olan koenzim gibi davranır. Diğer bir deyişle; besinler aracılığı ile vücuda alınan yağ, protein ve şeker B7 vitamininin olmadığı takdirde enerjiye dönüştürülemez.

Rol aldığı hayati süreçler nedeniyle B7 vitaminini düzenli olarak tüketilmeli ve B7 vitamininin eksikliği oluşması halinde gerekli tedbirler alınmalıdır.

B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

B7 vitamini; vücut için temel öneme sahip olan ve birçok metabolik süreçte önemli fonksiyonları bulunan organik bir bileşiktir. Hücre yenilenmesinde görev yapar, enerji üretiminde rol alır, cilt sağlığını iyileştirir, sindirim sisteminin efektif bir şekilde çalışmasını sağlar ve aynı zamanda sinir sisteminin sağlığına katkıda bulunur.

Avokado, karnabahar, balık, ıspanak, brokoli, süt, mantar ve et gibi hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunan B7 vitaminide beyin fonksiyonlarını geliştirmesiyle de özel bir yere sahiptir.

B7 Vitamini Özellikleri

 • Suda çözünebilir.
 • Eksikliği oluşmaması için bu vitaminin günlük olarak vücuda alınması gerekir.
 • Folik asidin vücut tarafından kullanılmasını sağlar.
 • H vitamini olarak da bilinir.

B7 Vitamini Faydaları

“B7 vitamini ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek birçok yanıt vardır. B7 vitamini faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • B7 vitamini, diğer B vitamini çeşitleri ile birlikte tüketilen gıdaların enerjiye dönüştürülme sürecinde görev yapar. Gıdalar yoluyla vücuda sokulan proteinlerin amino asitlere çevrilme sürecinde rol alır ve yağların parçalanması için yağ asitlerini devreye sokulmasından sorumludur.
 • B7 vitamini kromla bir araya geldiğinde kan şekerinin düşürülmesini sağlar. İlaçlarla düşürülemeyen kan şekeri oranına B7 vitamininin takviyeleri iyi geldiği bilinmektedir. İnsülin salınımını tetikleyen biotin, insülin direnci oluşumunu engeller.
 • Yapılan araştırmalar B7 vitamininin saç,tırnak ve cilt sağlığına iyi geldiğini göstermektedir. Cilt lekelerini engelleyen, mantar enfeksiyonunu önleyen ve cilt kuruluğuna iyi gelen B7 vitamini saç dökülmelerine karşı da etkilidir.
 • Sinir sisteminin sağlığının devam etmesini sağlar. Hafızayı iyileştirir ve nörodejeneratif bozuklukların oluşmasını engeller.
 • Doku ve kasların onarılmasında kullanılır. Kasları güçlendirir, doku gelişimini destekler ve enflamasyonu engeller. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Metabolizmayı hızlandırır; böylece kas oluşumunda ve yağ yakımında aktif bir rol üstlenir.
 • Kandaki kötü kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar sağlığını iyileştirir.
 • Beyaz kan hücrelerinin gelişimini desteklediği için B7 vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda B7 vitamininin kanser hücrelerinin oluşuma karşı da etkin bir savaşçı olma özelliği gösterir.

B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

“B7 vitamini nelerde bulunur?” sorusu B7 vitamini faydaları netleştikten sonra önem kazanır. Yumurta, karaciğer, somon balığı, tatlı patates, badem, tuna balığı, ıspanak, brokoli, peynir, süt, greyfurt, kavun, fıstık, mantar ve yoğurt B7 vitamini içeren gıdalar arasında yer alır.

B7 Vitamini Eksikliği

H vitamini olarak da bilinen B7 vitamini sağlıklı ve dengeli beslenildiği takdirde yeterli miktarda alınır. Bu nedenle B7 vitamini eksikliği çok sık karşılaşılan problemler arasında bulunmaz. Ancak hamilelik, uzun süre ilaç kullanmak, sigara içmek, alkol tüketmek ve emilim sorunları yaşamak B7 vitamininin eksikliği belirtileri ortaya çıkarabilir.

B7 vitamini eksikliği belirtileri yaşayan kişilerin vitamin eksikliğine yol açan faktörleri öğrenmek için uzmanlara danışmaları önerilir. Dengeli beslenmesine rağmen B7 vitamininin eksikliği yaşayanların farklı sağlık sorunları olabilir. Bu nedenle tüm vitamin eksiklikleri gibi B7 vitamini eksikliğinin de ciddiye alınması gerekir.

B7 Vitamini Eksikliği Belirtileri

En sık görülen B7 vitamini eksikliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte kızarıklık ve kuruluk
 • Saç dökülmeleri ve saçlarda cansızlaşma
 • Enerji eksikliğine bağlı olarak kronik halsizlik ve yorgunluk
 • Sindirim sorunları
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Sinir hasarları
 • Duygu durumu değişimleri
 • Bilişsel fonksiyonlarda gerileme
 • Konsantrasyon zorlukları ve hafızada zayıflama

B7 vitamini eksikliği gibi fazlalığı da metabolizma sağlığının devamlılığı için gerekli olan dengeyi bozabilir. İshal, uykusuzluk, aşırı susama, idrar yapma ihtiyacının artması ve cilt kızarıklıkları gibi B7 vitamini fazlalığı belirtileri yaşayan kişilerin kan değerlerinin kontrol edilmesi ve dengeli beslenildiğinden emin olunması gerekir.

Tüm vitaminler hakkında bilgiler aşağıdaki makalelerde mevcuttur:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here