B6 Vitamini

B6 vitamini yani “pridoksin” psikolojik ve fizyolojik süreçlerde görev yapan temel vitaminlerden biridir. En belirgin özelliği sinir sistemini desteklemesi, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmesi ve enerji düzeyini arttırmasıdır. ü

Vücut tarafından üretilemeyen; bu nedenle gıdalar ve gerektiği durumlarda takviyeler aracılığı ile vücuda alınabilen B6 vitamininin eksikliği oluşması halinde duygu durum bozukluklarına, migren ataklarına ve nöbetlere yol açabilir.

Birçok gıdada bulunan B6 vitamini vücut tarafından kısa sürede dışarı atıldığı için düzenli olarak tüketilmelidir. Aşırı alkol tüketen, tiroit hastalıkları olan ve şeker hastalığı bulunan kişilerde B6 vitamininin eksikliği oluşabilir.

B6 Vitamini Nedir?

Kişinin yaşı ve cinsiyeti doğrultusunda farklı oranlarda ihtiyaç duyduğu B6 vitamini; birçok gıdada bulunan, sinir sistemini güçlendiren ve enerji üretiminde görev yapan bir vitamin türüdür.

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

Kandaki homosistein seviyesini düzenlemek, beyin fonksiyonlarını desteklemek, kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olmak ve göz sağlığını korumak gibi görevleri olan B6 vitamini eklem rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletmek gibi etkilere de sahiptir.

Mide bulantısı, kramp, yorgunluk, baş ağrısı ve akne oluşumu gibi şikayetlere karşı etkili olduğu bilinen B6 vitamininin diğer özelliği kadınların adet öncesi dönemde yaşadıkları sıkıntıları da azaltır.

B6 Vitamini Özellikleri

  • Pridoksin olarak da bilinen B6 vitamininin özelliklerden olan suda ve vücut sıvılarında çözünen; vücutta depolanamadığı için günlük beslenmede yer alması gereken bir vitamindir.
  • Çoğunlukla diğer B vitaminleri ile birlikte bulunur.
  • İnce bağırsakta emilir. Bağırsak problemi yaşayan kişilerde B6 vitamini eksikliği belirtileri oluşabilir.

B6 Vitamini Faydaları

Kandaki homosistein seviyesini düzenler. Homosistein; protein içeren besinler aracılığı ile vücuda alınabilen bir amino asittir. Homosistein seviyesinin artması kan damarlarının yapısal hasara uğramasına neden olabilir. Homosistein dengesini kurarak damar sağlığının devamlılığını sağlar.

Beyin gelişiminin ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir ve “Demans” hastalığı belirtilerini önler. Homosistein seviyesinin yükselmesi merkezi sinir sistemine zarar verdiği için B6 vitamini faydaları bir kere daha ortaya çıkar.

Antidepresan olarak kullanılan ilaçların bazılarının çalışma mekanizması B6 vitamini ile aynıdır. Beyindeki seratonin salgısını arttıran B6 vitamininin halsizliği azalttığı, enerjiyi yükselttiği, endişeleri ise hafiflettiği kabul edilmektedir.

Kırmızı kan hücreleri aracılığı ile taşınan ve vücudun geneline oksijen ileten hemoglobin üretiminde etkin bir rol üstlenir.

B6 vitamininin astım krizlerini azalttığı yapılan bilimsel incelemeler sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Melatonin salınımında da etkisi bulanan B vitaminin uyku evrelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu, böbreklerde taş oluşumunu önlediği, göz sağlığına iyi geldiği ve yüksek  tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Az önce bahsedilen tüm B6 vitamini faydaları haricinde hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı şikayetlerini de azalttığı bilinen B6 vitamini nelerde bulunur?

Dana eti, hindi eti, tavuk eti gibi protein kaynakları yüksek oranda B6 vitamini olan yiyecekler arasındadır. B6 vitamini bitkisel gıdalar aracılığı ile de vücuda alınabilir. Avokado, Şam fıstığı, susam, fındık, erik, ay çekirdeği, ıspanak ve muz B6 vitamini içeren gıdalar arasında bulunur.

B6 Vitamin Eksikliği

B6 vitamini eksikliği yaygın bir şekilde görülmese de yapılan klinik araştırmalar sonucunda B6 vitamini eksikliğine bağlı birçok metabolik bozukluk ortaya çıkabileceği gösterilmiştir.

Besin alımının yetersiz olması ya da alkol tüketimi, tiroit hastalıkları ve bağırsak sorunları nedeniyle emiliminin azalması sonucu B6 vitamini eksikliği oluşabilir. Fazlalığı da eksikliği gibi nadir görülen bir durumdur.

B6 vitamininin fazlalığı belirtileri arasında cilt lezyonları, cilt problemleri, nöropatik bozukluklar, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetler yer alır.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B6 vitamininin eksikliğinde en sık görülen belirtileri arasında şu şikayetler yer almaktadır:

  • Huzursuzluk,
  • Dalgalı ruh hali,
  • Kafa karışıklığı,
  • Konsantrasyon bozukluğu,
  • Halsizlik,
  • Bağışıklık sisteminde zayıflama,
  • Cilt sorunları.

Buradan folik asit makalemize ulaşabilir ve bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tüm vitaminler hakkında bilgiler aşağıdaki makalelerde mevcuttur:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here