B5 Vitamini faydaları

“Pantotenik asit” olarak da bilinen B5 vitamini, vücuttaki tüm hücrelerde bulunan ve enerji metabolizmasında diğer B vitaminleri gibi önemli rol üstlenen bir organik bileşik olma özelliği gösterir. Kandaki şeker oranını dengeleyen, kötü kolesterolü düşüren, yüksek tansiyonu azaltan, sinir hasarını engelleyen ve kalp yetmezliğine karşı etkili olan bu vitamin; yağ, hormon ve karbonhidrat sentezi süreçlerinde görev yapar.

Vücut tarafından doğal olarak üretilemeyen ve vücuda alınması için gıdalara bağımlı olunan B5 vitamini yeterince tüketilmediğinde sağlık problemlerine yol açabilir. Kusma, mide ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk ve yorgunluk gibi B5 vitamini eksikliği belirtileri yaşayan kişilerin doktorlara başvurması gerekir.

B vitaminleri genelde bir arada bulunduğu için B5 vitamini eksikliği ile birlikte diğer B vitamini türlerinde de eksiklik görülebileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.

B5 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Brokoli, kabak, tatlı patates, mercimek, mantar, et, tavuk ve peynir gibi besinlerde bulunan B5 vitamini, insan vücudu için en önemli organik bileşikler arasında yer alan ve B vitamin kompleksine dahil olan bir vitamin türüdür.

B5 vitamini vücut için temel öneme sahip vitaminler arasında yer alır. Kalp ve damar sağlığını iyileştiren bu vitamin kolesterol sentezinde görev alır. Kan damarları içerisinde kolesterol birikimini sonucu plak oluşmasını önleyen bu vitamin; vücuda alınan karbonhidratların glikoza çevrilmesi sürecinde de faal bir rol üstlenir.

Merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını da iyileştiren B5 vitamini besinler yoluyla vücuda doğal yollarla alınabilir. B5 vitamini fazlalığı halinde kişi çok ciddi yan etkilere maruz kalmaz. Bunun temel sebebi B5 vitaminin suda çözünmesi ve idrarla vücut dışarısına atılmasıdır.

B5 Vitamini Özellikleri

Vücut için en temel vitaminler arasında yer alan B5 vitamini özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunur.
  • 1939 yılında yapısı ortaya çıkarılmıştır ve B5 vitamini olarak keşfedilmesi 1950’li yılları bulmuştur.
  • B5 vitamini suda çözünebilen bir vitamindir.
  • B5 vitamini ihtiyacı kişinin yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.
  • Diğer B vitamini türlerinden farklı olarak B5 vitamini eksikliği nadiren ortaya çıkar.

B5 Vitamini Faydaları

B5 vitamini faydaları oldukça çeşitlidir, çünkü bu vitamin vücudun tüm hücreleri içi gereklidir. Diğer B vitaminleri ile birlikte vücudun genel sağlığını iyileştirmek için kullanılır.

Başlıca B5 vitamini faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • B5 vitamini faydaları başında stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Hormon dengesini sağlamaya yardımcı olan B5 vitamini yorgunluk belirtilerini azaltır. Aynı zamanda iştahı, enerjiyi, vücut sıcaklığını düzenleyen hormonları dengeler.
  • B5 vitamini cildin radyasyon terapisine verdiği tepkileri düzenler. Yara iyileşmelerini hızlandıran bu vitamin ciltte oluşan siyah noktalara ve sivilcelere karşı da etkilidir.
  • B5 vitamini diğer B vitaminleri ile birlikte besinler aracılığı ile vücuda alınan karbonhidratları glikoza çevirir. Kan şekerini dengeler, doku yapılanmasında görevlidir. Sindirim sisteminin verimli şekilde çalışmasına da yardımcı olan B5 vitamini damarlarda plak oluşumunu önler. Bu faydasıyla kalp ve damar hastalıklarına karşı etkin bir vitamin olduğu kabul edilmektedir.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Dana karaciğeri, ayçiçeği çekirdeği, ördek eti, mantar, yumurta, somon balığı, kurutulmuş domates, yoğurt, brokoli, greyfurt, çilek gibi gıdalar “B5 vitamini nelerde bulunur?” sorusuna yanıt olarak verilebilir.

B5 Vitamini Eksikliği

B5 vitamini birçok farklı gıdada bulunduğu için B5 vitamini eksikliği belirtileri çok nadir olarak görülür. Tek başına B5 vitamini eksikliği çok karşılaşılan bir durum değildir, genel olarak B vitamini eksikliği yaşayan kişilerde görülebilir.

Yine de B5 vitamini içeren gıdaları az tüketen, alkol tüketimi çok olan, emilimi etkileyen sindirim problemleri yaşayan ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda B5 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir.

B5 Vitamini Eksikliği Belirtileri

En sık görülen B5 vitamini eksikliği belirtileri arasında huzursuzluk, uyku kalitesinde azalma, uykuya geçişte zorlanma, mide ağrısı, kurma, üst solunum yolu enfeksiyonları, kas krampları, yorgunluk, enerji düşüklüğü ve cilt sorunları gibi şikayetler yer alır.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here