Niasin olarak da bilinen B3 vitamini, B vitamin kompleksi içerisinde yer alan ve diğer B vitamini çeşitleri gibi suda çözünebilen organik bir bileşiktir. Cilt sağlığına, sindirim ve sinir sistemine faydaları olduğu bilinen bu vitamin kalp ve damar sağlığının devamlılığı için de olmazsa olmaz öneme sahiptir.

Kandaki kolesterol seviyesini dengeleyen ve beyin fonksiyonlarını destekleyen B3 vitamini eksikliği oluşması halinde metabolizmanın geneli olumsuz yönde etkilenir.

Gereğinden fazla alınması durumunda ise mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü, cilt döküntüleri ve halsizlik gibi şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle vücut için yeter derecede B3 vitamini almak önem taşır.

Dengeli bir beslenme programına uyan kişiler; B3 vitamini eksikliğine neden olan farklı metabolik hastalıklar yaşamıyorlarsa B3 vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

B3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Suda çözünebilen vitaminler arasında yer alan; diğer B vitaminleri gibi besin yoluyla vücuda alınan karbonhidratların, proteinlerin ve yağların enerji üretiminde kullanılmasına yardımcı olan B3 vitamini; karaciğer, tavuk göğsü, tuna balığı, kuzu eti, hindi, somon balığı ve mantar gibi besinler aracılığı ile vücuda alınabilen organik bir bileşiktir.

“B3 vitamini ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunur ve bu yanıtların hepsi birbirinden önemlidir. B3 vitamini; kolesterol seviyesini dengeler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, enerji metabolizmasında görev yapar ve eklem sağlığını iyileştirir.

B3 Vitamini Özellikleri

B3 vitamini özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Emilimi alkol kullanımına bağlı olarak azalabilir.
  • Suda eridiği için vücutta kalma süresi yağda çözünen vitamin türlerine göre çok daha kısadır.
  • Besinlerin parçalanmasında ve enerji üretimi sürecinde etkin bir role sahiptir.
  • B3 vitamini ihtiyacı yaşa, vücut ağırlığına, özel gereksinimlere ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Çocukluk döneminde günde 2-16 miligram düzeyinde alınması uygunken, yetişkinlerde bu rakam 14-16 miligram seviyelerine çıkar. Hamile veya emziren kadınların ise günlük B3 vitamini ihtiyacının 17-18 miligram olduğu bilinmektedir.

B3 Vitamini Faydaları

Vücut için temel vitamin sınıfında yer alan B3 vitamini faydaları ile metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

  • B3 vitamini cilt sağlığını iyileştirir. Cildi temizler, akneleri geçirir ve enfeksiyon oluşumlarını azaltır. Cilt lekeleri ve cilt kızarıklıkları üzerinde de etki gösteren B3 vitamini, cildin nefes almasını sağlar.
  • Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda B3 vitamini kullanımının Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellikte olduğu ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda bu vitaminin beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği, hafızayı iyileştirdiği, alkol bağımlılığını azalttığı, uykusuzluğa iyi geldiği ve depresyon şikayetlerini baskıladığı bilinmektedir.
  • B3 vitamini eklem hareketliliğini arttırır, eklemlerde toplanan ödemleri azaltır, eklem ağrılarını hafifletir ve eklem kıkırdaklarını yeniden yapılandırır. Aynı zamanda iskelet sistemi hastalıklarının oluşumunu da engelleyici niteliği ile bilinir.
  • B3 vitamini kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle şeker hastalığının tedavisinde kullanılabileceği kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda B3 vitamini içeren ilaçlar kullanan diyabet hastalarının kan şekerlerinin normal seviyelerde seyrettiği gösterilmiştir.
  • Kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesini dengeleyen B3 vitamini kalp ve damar sağlığını iyileştirir. Kan damarlarını incelten histamin kimyasalının salınımını baskılayan B3 vitamini kan dolaşımını hızlandırır.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B3 vitamininin faydalarının önemi düşünüldüğünde akla gelen ilk soru “B3 vitamini nelerde bulunur?” olmaktadır.

Dana karaciğeri, ton balığı, incir, mantar, yumurta, peynir, süt, patates, tam tahıllı ekmek, makarna, tavuk, kuzu, hindi, balık, yengeç, balkabağı, yer fıstığı, mercimek, soya fasulyesi ve bezelye gibi gıdalar B3 vitamini içeren besinler arasında yer alır.

B3 Vitamini Eksikliği

Gelişmiş ülkelerde yaşayan; B3 vitamini içeren gıdalara erişim sorunu olmayan ve alkol kullanmayan kişilerde B3 vitamini eksikliği görülme oranı oldukça düşüktür. B3 vitamini eksikliği iki ayrı durumda ortaya çıkabilir.

Kişide B3 vitamini eksikliği belirtileri görülebilmesi için ya B3 vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmemesi ya da B3 vitamini emiliminin yeterli düzeyde olmaması gerekir.

B3 vitamini eksikliği ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceği için B3 vitamini eksikliği belirtileri yaşayanların uzman doktorlara gitmesi ve gerekli kan tahlillerini yaptırmaları önerilir.

B3 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B3 vitamini eksikliğine bağlı olarak “pellagra” adı verilen bir deri hastalığı oluşumu gözlenebilir. Cilt sağlığının devamlılığı için önemli bir organik bileşik olan B3 vitamini eksikliği durumda ciltte kızarıklık, enfeksiyon, kuruluk, kaşıntı ve lezyon oluşumu başlayabilir.

B3 vitamini eksikliği mukoza tabakasında şişme ve yangıya neden olabilir. Nadir de olsa dilde şişlik ve kızarıklık oluşabilir.

Aynı zamanda B3 vitamini eksikliğine bağlı olarak; boğaz ağrısı, göğüs sıkışması, mide bulantısı, ishal, kabızlık, agresiflik, uykusuzluk, hafıza zayıflaması, halsizlik, kan dolaşımında azalma ve damar problemleri gibi şikayetlerin görülmesi de mümkündür.

 

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here