B12 Vitamini

Makelemizde B12 vitamini hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

B vitamin kompleksi içerisinde yer alan ve eksikliği halinde çok ciddi sağlık sorunlarının oluşumunu tetikleyen B12 vitamini; enerji üretiminde görev alan, hafızayı güçlendiren, cilt hastalıklarının oluşumunu engelleyen, sindirim ve sinir sistemini iyileştiren, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını düzenleyen ve kanser hücrelerinin oluşma riskini azaltan bir organik bileşiktir.

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesi için olmazsa olmaz organik bileşikler arasında yer alan B12 vitamini eksikliği halinde yorgunluk, duygu durumu değişkenlikleri, depresyon, stres, hafıza zayıflığı, eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, nefes darlığı, kansızlık ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi semptomlar ortaya çıkabilir.

B12 vitamininin eksikliği dünya genelinde görülen en ciddi sağlık sorunları arasında yer alır ve çok büyük oranda yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkar.

Kuzu eti, somon balığı, dana eti, tavuk, hindi, istiridye, peynir, süt ve yoğurt gibi olan yiyecekler düzenli olarak tüketilirse B12 vitamini eksikliği belirtileri görülme sıklığı azalır.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini hayvansal gıdalar tüketilerek vücuda alınabilen, suda çözünebilen ve kan yapımından DNA sentezine vücut için çok önemli fonksiyonlarda görev alan bir vitamin türüdür.

Suda çözünme ve vücut tarafından doğal yollarla üretilememesi en belirgin B12 vitamini özellikleri arasında yer alır. Bu özellikleri bu vitaminin düzenli olarak tüketilmesi gereksinimini ortaya çıkarır.

B12 vitamini ihtiyacı kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve enerji seviyesine göre farklılık gösterebilir. Hayatın her döneminde sağlığa birçok katkısı olan bu vitaminin eksikliği hayvansal gıdalar tüketmeyen kişilerde önemli sorunlara yol açar.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini sinir sisteminin fonksiyonlarının devamlılığından nörolojik hastalıkların engellenmesine; enerji üretiminden kas gelişiminin desteklenmesine; yeni hücre oluşumundan cilt sağlığının korunmasına; sindirim fonksiyonlarının düzenlenmesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine birçok süreçte görev yapar.

B12 vitamininin görevlerinin önemi düşünüldüğünde “B12 nelerde var?” sorusu önem kazanır.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

“B12 vitamini nelerde var?” sorusunun yanıtları kişilerin beslenmelerine hangi gıdaları dahil etmeleri gerektiği ile ilgili önemli ipuçları sunar.

Günlük beslenmenin vazgeçilmezi yumurta, peynir, karides, sardalye, yulaf, midye, süt, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, yengeç, somon balığı, ton balığı ve maya gibi yiyecekler B12 içeren besinler arasında yer alır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini yoğunlukla hayvansal gıdalarda yer alır. Bu nedenle hayvansal gıda tüketmeyen veganlarda B12 vitamini eksikliği sıklıkla oluşur.

Eğer kişi beslenme düzenini değiştirmezse B12 vitamini eksikliği tedavisi başlatılması gerekir. Bu kapsamda kişinin kan değerleri ölçümlenir ve B12 vitamini eksikliği miktarına göre takviye ya da B12 iğnesi kullanılması gerekebilir.

B12 vitamini diğer B vitamini çeşitleri gibi suda çözünüp idrarla kısa süre içerisinde vücuttan atıldığı için günlük olarak tüketilmelidir.

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B12 vitaminin başlıca faydaları şunlardır:

 • B12 vitamini karbonhidratlarınglikoza çevrilerek enerji üretilmesinde aktif rol alır. Enerji üretilmesinde görev yapmasının yanı sır kasların gün içerisinde yorulmadan işlevlerini devam ettirmeleri için sinyal veren nörotransmitter mekanizmasında da görevlidir. Kas gelişimini destekleyen ve eklem sağlığını iyileştiren bu vitamine duyulan ihtiyaç aktivite düzeyinin artmasına bağlı olarak fazlalaşır.
 • B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak çeşitli psikolojik ve nörolojik bozukluklar meydana gelebilir. Bu yan etkilerin temel nedeni B12 vitamininin sinir sağlığında ve nörotransmitter sinyalizasyonunda önemli bir göreve sahip olmasıdır. B12 vitamini bilişsel fonksiyonları arttırır, nörodejeneratif hastalıkların oluşum riskini düşürür.
 • B12 vitamini faydaları arasında en çok araştırılan bu vitamin türünün depresyon ve anksiyete belirtileri üzerindeki etkisidir. Yapılan araştırmalar B12 vitamininin folat ile birlikte stresle başa çıkmayı kolaylaştırdığı sonuçları elde edilmiştir. B12 vitamini odaklanmayı arttırıcı özelliğe de sahiptir. Bu yönü ile kişilerin eğitim ve iş hayatındaki başarılarını arttırdığı kabul edilir.
 • B12 vitamini kalp ve damar sağlığını birçok açıdan destekler. Kandaki homosistein düzeyini düşürür ve kalp hastalıklarını engeller. Kalp krizi ve felç üzerinde de önleyici özelliğe sahip olan bu vitamin kandaki yüksek kolesterolü de yüksek tansiyonu da dengeleme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda damar içerisindeki plak oluşumunu da önlediği için pıhtı atmasına bağlı ani ölüm riskini azaltmaktadır.
 • B12 vitamini sağlıklı bir cilt, saçlar ve tırnaklar için olmazsa olmaz öneme sahiptir. Yeni hücre üretiminde görev alan bu organik bileşik ciltteki kızarıklıkları, enflamasyonu ve akne oluşumunu engeller. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı koruyucu nitelikte olup saçları ve tırnakları güçlendirir. Hücre oluşumunda görev yapması bu vitaminin yaşlanma karşıtı özelliği taşıdığı sonucuna varılmasını da sağlar.

  B12 Vitamininin Diğer Faydaları

 • Sindirim enzimlerinin üretim sürecinde de yardımcı olan B12 vitamini gıdaların midede sindirimini kolaylaştırır. Sindirimi destekleyen bakterileri arttırarak sindirim sistemi sorunlarının oluşumunu önler.
 • B12 vitamini sağlıklı bir hamilelik süreci için de önemlidir. DNA yaratılmasında görev yapar. Folat ile birlikte doğum kusurlarının oluşumunu engeller.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar henüz net bir sonuca varmasa da B12 vitamininin bazı kanser türlerine yakalanma riskini düşürdüğü bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin serbest radikallere karşı vücudun direncini yükseltir.
 • B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ihtiyaç duyulan organik bileşikler arasında yer alır. Kronik yorgunluk ve zayıflık gibi belirtilerle kendini gösteren anemi (kansızlık) hastalığına karşı vücudu korur.

Tüm vitaminler hakkında bilgiler aşağıdaki makalelerde mevcuttur:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B7 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B9 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here