B1 Vitamini

“Tiyamin” olarak da adlandırılan B1 Vitamini; B vitamin kompleksi içerisinde yer alan, suda çözünen ve vücut fonksiyonlarının sorunsuz işlemesi için temel öneme sahip bir vitamindir.

Diğer vitaminler gibi vücut tarafından doğal yollarla üretilemeyen bu vitamin; B vitaminleri arasında ilk ortaya çıkarılan çeşit olduğu için “1” olarak numaralandırmıştır. Hücrelere enerji taşıyan ATP üretiminde hayati bir role sahip olan B1 vitamini; gıdalar ve takviyeler aracılığı ile vücuda alınabilir.

B1 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Enerji üretimi için besinlerin metabolize edilmesi, kalp ve sinir sistemi fonksiyonlarının devamlılığının sağlanması amacıyla vücut tarafından ihtiyaç duyulan koenzime “B1 vitamini” adı verilir. B1 vitamini, vücuda alınan besinleri “ATP” ye çevirerek yiyeceklerin sindirilmesi için kullanılır.

“B1 vitamini ne işe yarar?” sorusunun en önemli yanıtı; bu vitaminin enerji iletimine olan etkisi ile açıklanabilir. İnsan vücudunda yeterli derecede B1 vitamini bulunmazda karbonhidrat ve protein molekülleri efektif bir şekilde kullanılamaz.

Suda çözünebilen B1 vitaminine, enerji üretimi ile yakından ilgili olduğu için vücudun neredeyse tüm hücreleri tarafından ihtiyaç duyulur.

B1 Vitamini Faydaları

  • Vücudun enerji iletiminden sorumlu adenozin trifosfat (ATP) molekülünün üretilme sürecinde görevlidir. B1 vitamini tüketilen karbonhidratların glikoza çevrilmesini sağlar. Aynı zamanda proteinlerin ve yağların parçalanmasında da görevlidir. B1 vitaminide kırmızı kan hücrelerinin üretimi sürecinde de önemli bir role sahiptir.
  • Karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde aktif görev alan B1 vitamini, beyin ve sinir sisteminin enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Böylelikle sinir hasarını önleyen B1 vitamininin, sinirleri çevreleyen myelin kılıflarının gelişimini desteklediği de bilinmektedir.
  • Sinir ve kaslar arasındaki mesaj iletiminden sorumlu “asetilkolin” nörotransmitterin üretiminde de görev yapar. Kalp; kastan oluştuğu için beyin ve kalp arasındaki etkileşim yine B1 vitamininin sayesinde iyileştirilir. Bu açıdan yaklaşıldığında B1 vitamini ve kalp sağlığı arasında yakın bir ilişki olduğu sonucuna varılabilir.
  • Beyin ve vücut arasındaki köprülerin kurulmasını sağlar. Beyin hasarını engeller ve hafıza bozukluklarına iyi gelir. Enerjiyi arttıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve sinir hasarını önleyen bu vitaminin öğrenme kapasitesini arttırdığı da kabul edilmektedir.
  • Yapılan bazı bilimsel araştırmaların sonuçlarında B1 vitamininin başta katarakt olmak üzere diğer göz hastalıklarına karşı da etkili olduğu bulunmuştur. Sinir ve kas arasındaki sinyalleri iyileştiren B1 vitamin, beyin – göz arası koordinasyon üzerinde etkilidir.
  • Bağışıklığı güçlendirir. Tiamin, besin parçacıklarının tam olarak sindirilmesini ve emilmesini sağlamak için gerekli olan hidroklorik asit salgılanmasına yardımcı olur.
  • B1 vitamini; istemsiz kas hareketleri, sinir hasarı ve yürüme zorluğu gibi belirtilerle ortaya çıkan Wernicke-Korsakoff Sendromu oluşumunun engellemesinde görevlidir. B1 vitamini eksikliği nedeniyle oluşan ve genellikle alkol tüketimi yüksek olan kişilerde B1 vitamininin emilimi azlığı sonucu ortaya çıkan bu hastalığın görülme riski B1 vitamini alındığı takdirde azalır.
  • “Stres karşıtı vitamin” olarak da bilinen B1 vitamini stresle başa çıkılmasına yardımcı olur. Psikoloji üzerinde olumsuz etkisi olan enerji düşüklüğü ve motivasyon eksikliği tiamin sayesinde azaldığı için bu vitaminin depresyon ve anksiyete oluşumu riskini azalttığı kabul edilmektedir.

B1 Vitamini Nelerde Bulunur?

B1 vitamini faydaları düşünüldüğünde “hangi besinlerde bulunur?” sorusu önem kazanmaktadır.

Fasulye, bezelye, ayçiçeği, siyah fasulye, dana karaciğeri, kuşkonmaz, soya fasulyesi, Brüksel lahanası, yumurta sarısı, brokoli, erik, bira mayası, yulaf ezmesi ve kuru üzüm B1 vitamini içeren besinler arasında yer alır.

B1 vitaminiNİN eksikliği nedeniyle farklı sağlık sorunları ortaya çıkabileceği için B1 vitamini alımına özen gösterilmesi gerekir.

Alkol tüketimi b1 vitamininin emilimini sekteye uğratır; bu nedenle mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve özellikle fasulye tüketimi dengelenerek B1 vitaminine ihtiyacı büyük ölçüde karşılanabilir.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here