B1 Vitamini Eksikliği

B1 Vitamini Eksikliği

B vitamin kompleksi içerisinde ilk kez tanımlanmış olan B1 vitamini; eksikliği halinde şikayetlere ve eksikliğinin kronikleşmesi halinde ise hastalıklara neden olabilir. Sağlıksız beslenme üzerine kurulu bir diyet programının uygulanması, aşırı alkol tüketimi, karaciğer ve böbrek hastalıkları B2 vitamini eksikliği belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Diğer B vitamini çeşitleri ile birlikte vücudun hormon dengesini, kalp damar sisteminin sağlığını ve sindirim sistemi işleyişini organize eden B1 vitamini, vücudun hemen hemen tüm hücrelerinde aktif görev yapar. Sağlıklı metabolizmanın devamlılığı için enerji seviyesinin yükseltilmesinde de rol üstlenen B1 vitamininin kandaki oranı azaldıkça kişide çeşitli şikayetler ortaya çıkar.

B1 vitamini eksikliği belirtileri ve B1 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar; vitaminin çoklu görevleri nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 • Kronik Yorgunluk,
 • Sinir iltihaplanması,
 • Sinir hasarı,
 • Huzursuzluk,
 • Kas yorgunluğu,
 • İştah azalması,
 • Ruh halinde olumsuz değişiklikler,
 • Kalp damarlarında genişleme,
 • Sindirim sistemi problemleri ve kilo kaybı en sık görülen B1 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Mercimek, soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu, yulaf, dana karaciğeri ve Brüksel lahanası gibi farklı besin kaynakları tüketilerek alınabilen B1 vitamininin eksikliği genellikle az gelişmiş ülkelerde görülen bir sağlık problemidir.

Az gelişmiş ülkelerde besin alımının yetersizliğine; gelişmiş ülkelerde ise alkol tüketiminin artmasına bağlı olarak ortaya çıkan B vitamini eksikliği; metabolizmanın genelini etkileyen hastalıkların oluşumunu tetikleyebilir.

B vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Beriberi: Vücutta karıncalanma hissi, solunum problemleri, istemsiz göz hareketleri gibi belirtilerle kendini belli eden Beriberi hastalığı, B1 vitamini eksikliği sonucunda oluşan ve sinir sistemi ile kalp-damar sistemine zarar veren ciddi bir rahatsızlıktır.
 • Wernicke-Korsakoff Sendromu: Genellikle alkol tüketimi fazla olan kişilerde B1 vitamini emiliminin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu sendrom; sinir ve beyin hasarına yol açar.

Bu hastalıklar haricinde, B1 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

B1 vitamini eksikliğinin yol açtığı spesifik hastalıklar haricinde enerji düşüklüğüne neden olduğu, depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasını tetiklediği ve göz hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir.

B1 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

B1 vitamini eksikliği özellikler erken çocukluk döneminde; çocuk gelişimi üzerinde ciddi sorunlara neden olur. B1 vitamini eksikliğinin; gelişme geriliği, enfeksiyonlarla savaşma kapasitesindeki azalma nedeniyle sık hastalanma, sinirlerde hasar oluşumu, kısa süreli hafızanın zayıflaması, kafa karışıklığı, konsantre olmada zorlanma, kas ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk ve karın bölgesinde ağrı gibi şikayetlere de neden olduğu kabul edilmektedir.

B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

B1 vitamini eksikliği yaşayan kişilerin kan testlerinin yapılması gerekir. Yaşadıkları belirtiler nedeniyle hayat kaliteleri düşen ve genel sağlık durumları bozulan kişiler tıbbi destek almalıdır. B1 vitamini eksikliği tedavisi; kişi özelinde ve kişinin ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanır.

B1 vitamini eksikliğinin boyutu B1 vitamini eksikliği tedavisi süreçlerine yol gösterir. Eğer kişide hafif derecede B1 vitamini eksikliği görülüyorsa beslenme düzeninde değişiklikler yapması önerilir. Eksiklik, hastalıklara yol açabilecek denli şiddetliyse; uzman doktorlar takviye kullanılmasını önerebilir.

Tedavi sürecinde alkol tüketiminin kısıtlanması gerektiği durumlarda hastalar doktorların direktiflerine uymalıdır.

B1 vitamini eksikliğinin ardında karaciğer ve böbrek hastalıklarının olabileceği unutulmamalı, tedavi süreçlerine başlanmadan önce genel sağlık durumu detaylı bir şekilde tetkik edilmelidir.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here