Ateroskleroz (Damar Sertliği) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

0
5

Tıp dilinde ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliği, vü­cudun değişik dokularını besleyen atarda­marların (arter) iç kısmında plak denilen, yağ, kas hücresi, kolesterol gibi yapıların birikimiyle oluşur. Erişkinler ve yaşlılarda daha sık görülmekle beraber yaşam tarzındaki değişikliklere bağlı olarak genç yaşlarda da rastlanabilir.  

Damar sertliği neden olur?

Ateroskleroz daha çok risk faktörlerinin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu risk faktörlerinin başında ise yüksek kolesterol, düşük HDL (iyi huylu kolesterol), sigara, hipertansiyon, diyabet, metabolik sendrom olarak da adlandırılan ve yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ile diyabetten ikisi veya birkaçının bir arada görüldüğü tablo ile stres, azalmış fiziksel aktivite, doğum kontrol hapı kullanımı yer alır.

Aterosklerozda, damar içi oluşan plaklara bağlı olarak darlık gelişir. Damardaki daralmaya bağlı olarak beslediği bölgeye giden kan akımı ve oksijenlenme azalır. Bazen plakta yırtılma gerçekleşebilir ve bu bölgede pıhtı oluşabilir.

Eğer pıhtı kalbi besleyen koroner damarı bir süre için tıkar­sa kalp krizi ve damarın besle­diği bölgedeki kalp kaslarında hasar oluşabilir. Beyne giden damarlarda tıkanıklık oluşursa felç, böbreklere giden damarlarda tıkanıklık olursa böbrek yetmezliği görülebilir.

Damar sertliği belirtileri

Ateroskleroz belirtileri, etkilenen damar yapısına ve bölgesine bağlı olarak deği­şir. Kalbi besle­yen damarlardaki damar sertliğinde göğüs ağrı­sı, kalp krizi, ritim problemi görülürken beyne giden damardaki aterosklerozda halsizlik, fenalık hissi, konuşma bozuklu­ğu, kuvvetsizlik, felç gibi semptomlar ortaya çıkar.

Bacak atardamarında damar sertliği durumlurında ise; yürür­ken bacakta kramp, yorgunluk, ağrı, renal arter adı verilen böbrek atardamarında hipertansiyon gelişecektir.  

Damar sertliği tedavisi 

Damar sertliğinde en önemli adım, ko­runmaktır. Bunun için de yukarıda bahsedilen risk faktörlerine dair yaşam değişiklikleri ve önlemlerin alınması gereklidir.

Damar sertliği, oluştuktan sonra bütünüyle tedavi edilemese de ilerlemesi durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir. Tıkalı ya da daralmış bölgelere stent, balon yöntemi ya da ameliyat gibi girişimsel müdahaleler yapılabilir.

Buradan kalp kirizi belirtileri sayfamıza ulaşabilir detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Önerilen Branşlar: Aile hekimliği, Dahiliye, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Beyin Cerrahi, Nefroloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here