Hiperhidroz (Aşırı terleme) nedir?

Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Terleme miktarının 30-40 katına çıkması drurumuna Hiperhidroz denir.

Neden terleriz?

Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumasını sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma istem dışı çalışır.

Ter vücuttan atılırken, içindeki bazı zararlı maddeler ile tuz da vücuttan uzaklaştırılır. Bu işlevi ter bezler üstlenir. Ter bezleri ekrin ve apokrin olmak üzere iki çeşittir.

Ekrin ter bezleri vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunurken, apokrin ter bezleri genelde göğüs, koltuk altı, ense gibi bölgelerde yer alır.

Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Bu düzeyin 30-40 katına kadar çıktığı durumlarda aşırı terlemeden yani hiperhidroz’dan bahsedilebilir.  

Sıklıkla el, ayak, koltuk altı, yüz veya ayaklarda görülen aşırı terleme; kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkiler.

Aşırı terleme neden olur?

Fazla terleme herhangi bir hastalığın nedeni olabileceği gibi tamamen psikolojik de gelişebilir. Korku, stres gibi durumlarda ter salgısı artabilir.

Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi), obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok neden, aşırı terlemeye yol açabilir.

Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ya da hormonlar da aşırı terlemeye neden olabilir.

Bunların dışında toplumun az bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi de bu probleme yol açar. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir.

Sıkıntı, stres, korku, heyecan gibi durumlarda aşırı aktivite gösterir.

Raşitizm denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa arkasında terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.

Fenilketonüri hastalarında da gelişim ve zeka geriliği ile birlikte aşırı terleme gözlenir. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir.  

Teşhis için genellikle hasta öyküsü ve fizik muayene yeterlidir. Altta yatan başka hastalıklardan şüphelenilmesi durumunda o hastalıklara özgü tetkikler istenebilir.

Aşırı terleme (Hiperhidroz) tedavisi nasıldır?

Tedaviye başlamadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu saptanmalıdır. Böylece, aşırı terleme altta yatan bir hastalığa bağlı olarak geliştiyse tedavi bu hastalığa yönelik planlanır.

Nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve tedavi buna uygun düzenlenir. Tedavide ilk basamak, hastanın kıyafet seçimidir. Hafif ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi, aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir.

Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Bu akımın oluşturduğu iyonlar ter bezi kanallarını bir süreliğine kapatır.

Oldukça düşük düzeydeki bu akım seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkilidir.

Cerrahi tedavi ise el ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Hastanın koltuk altından girilir ve eller ile yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir tedavidir.

Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir. Tedavide ilk tercih değildir.

Botoxla terleme tedavisi 

Bir diğer yöntem de halk arasında botoks olarak bilinen uygulamadır. Botulinum toksininin kullanıldığı bu uygulama sıklıkla koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemeler için tercih edilir.

Fakat avuç içi ve ayaklarda da kullanılabilir. Deriye enjeksiyonla botoks yapılır, işlem 15-20 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında hasta biraz ağrı hisseder.

Öncelikle ter bezlerinin fazla bulunduğu yerleri anlamak için küçük bir test yapılır. Hastanın şikayet ettiği, terleyen bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir müddet bekledikten sonra nişasta sürülür.

Eğer koyu mor bir renk alıyorsa o bölgede ter bezleri fazladır. Buralara daha çok botoks uygulanır. Herhangi bir sağlık problemine yol açan bir uygulama değildir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here