Mekonyum

Mekonyum, henüz anne karnındayken amniyon sıvısında çeşitli salgıların karışımından oluşan ve bebeğin bağırsaklarında biriken yoğun kıvamlı, koyu yeşil (siyaha yakın), yapışkan ve kokusuz bir maddedir. Bebeğin ilk kakasıdır. Doğumdan sonra 24 saat içinde dışarıya atılır. 3-4 gün içinde rengi açılmaya başlar ve normal görünümüne (hardal sarısı) ulaşır.

Anne sütü alan bebeğin kakasının rengi ve kıvamı

Sadece anne sütü aldığı sürece bebeğin kakasının rengi hardal sarısı rengindedir. Kıvamı ne sıvı ne de katıdır. Püre kıvamındadır.

Anne sütü alan bebeğin kaka yapma sıklığı nedir?

Bebek sadece anne sütü aldığı sürece kaka yapma sıklığı ve miktarı değişkenlik gösterebilir. Bazen bazı bebekler 3 – 5 gün kaka yapmayabilir.

Bebeğin birkaç gün kaka yapmaması halinde kabız olma ihtimali düşünülür ancak kabızlık uzun süre kaka yapılmaması değil, yapılan dışkının kıvamının çok yoğun ve katı olması demektir. Bir bebek sadece anne sütü ile beslendiği sürece kabız olma riski olmadığı için 9-10 gün dışkılamaması durumunda bile endişe etmeye lüzum yoktur.

Bebekler dışkılarken hangi kasları kullanacaklarını henüz bilmedikleri için tüm vücuduyla ıkınırlar ve kıpkırmızı olurlar. Kaka yapmakta zorlanıyor olması kabız olduğunun değil hangi kasları ile ıkınacağını bilememesinden yani deneyimsizliğinden kaynaklanır.

Pişik

Emzirirken sık sık göğüs değiştirmek bebeğin sürekli daha şekerli ve az yağlı olan sütü içmesine sebep olur ve bu sütün yapısı da popoda pişik yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here