Hamilelikte alınan kiloların bir kısmı aslında anne ve bebeği güvence altına almak için depolanır. Doğumdan sonra olası bir kıtlık durumunda kullanılmak için annenin vücudu hazırlanır. Örneğinemziren annelerin fazladan 500 kaloriye daha ihtiyaçları vardır. Vücut bu ekstra 500 kaloriyi daha önceden biriktirdiği yağ depolarından temin eder. Böylece dışarıdan takviyeye gerek duymaz.Ancak yine de emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesinde fayda var.

Kalsiyum, fosfor, iyot

Emziren annenin kalsiyum, fosfor, iyot ihtiyacı %50 artar.Yeterli ve dengeli beslenerek bu ihtiyaçlarını doğal yollarla karşılayabileceği için vitamin takviyesine lüzum yoktur. Bunun için de balık, kuru meyve, yeşillik, sebze ve tahıl tüketimine ağırlık vermesi gerekmektedir.

Su içmek

Emziren annelerin su ihtiyacı artar. Su içmeye kendini zorlaması gerekmez elbette ancak tüm gün bebekle ve ev işleriyle meşgul olmaktan dolayı su içmeyi ertelememesi,  ihmal etmemesigerekmektedir.

Annenin yedikleri bebekte gaz yapar mı?

Gaz yapıcı gıdalar yiyen kişinin bağırsağında gaz yapar. Annenin bağırsağında oluşan gaz, kana karışıp, kanla memeye gidip, oradan dabebeğe geçmez. Zaten öyle olsaydı bir kadın emzirdiği süre boyunca pek çok besini tüketemezdi. Annenin gaz yaptığı gerekçesiyle karnabahar, mısır, salatalık, bezelye, nohut, fasulye, lahana, ıspanak gibiönemli yiyecekleri tüketmemesi halinde besinsiz kalması kaçınılmazdır.

Alkol, çay, kahve ve çikolata

Emziren annelerin tüketmekten kaçınmaları gereken gıdalardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here