Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayar kullanımı her geçen gün artmakta, hatta günümüzde çok küçük yaştaki çocuklar tarafından dahi kullanılır duruma gelmiştir. Peki akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sağlığınızı nasıl etkiliyor? Hiç düşünüz mü? Bu konuyla ilgili kısa da olsa bir araştırma yaptınız mı? Muhtemelen sizde herkes gibi bu teknolojik cihazların cazibesine kapılıp sağlık boyutunu düşünmeden hemen akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullananlardansınız.

Akıllı telefonlar günlük yaşamda insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar iphone, ipad, diğer akıllı telefonlar ve tabletlere uzun süre, yakın mesafen bakılmasının gözleri bozduğunu ortaya çıkarttı.

Londra’da Focus Clinics kurucusu ve aynı zamanda göz doktoru olan David Allamby, akıllı telefonların kullanılmaya başladığı yıldan bu zamana kadar özellikle miyop göz bozulmasında %35 artış yaşandığını söyledi.

Not: İlk akıllı telefon 1997 yılında üretilmiş ve kullanıcılara satışı yapılmıştır.

Araştırmaya göre yakın mesafeden uzun süreli kitap okumak, televizyon ya da bilgisayara bakmak ile akıllı telefonlara bakmanın etkileri aşağı yukarı aynı. Fakat akıllı bilgisayarlar ekranları küçük olması dolayısıyla insanların daha yakından bakmalarını gerektiriyor. Bu da miyop başta olmak üzere çeşitli göz problemlerinin oluşmasına olanak sağlıyor.

Akıllı telefon ve tablet kullanılırken mola verilmesi ve bu molalar sırasında uzaktaki nesnelere bakılarak gözlerin dinlendirilmesi yaşanma ihtimali olan bir göz probleminin bir nebze olsun önüne geçebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here