Zayıflama, öksürük, öksürürken kan gelmesi ve sık sık akciğer enfeksiyonları geçirilmesi gibi akciğer kanseri belirtileri hakkında detaylı bilgi aktarılmadan önce “Akciğer kanseri nedir?” sorusuna kısa bir yanıt verilmesi gerekir. Akciğer kanseri; akciğerde bulunan hücrelerin kontrol dışı ve anormal şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan; tedavisine geç kalındığında ölümcül sonuçlara yol açabilen bir kanser türüdür.

Sigara kullanımı, uzun süreli hava kirliliğine maruz kalınması ve genetik yatkınlık gibi faktörler en sık görülen akciğer kanseri nedenleri arasında yer alır. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, akciğer kanseri evreleri ve akciğer kanseri türleri doğrultusunda farklı akciğer kanseri tedavisi süreçleri uygulanabilir.

Akciğer kanseri tedavisi kişi özelinde planlanmalıdır. Hastalığın erken evrelerinde akciğer kanseri ameliyatı kişinin iyileşmesine neden olabilirken; hastalık tüm vücuda yayılmışsa ameliyat bir seçenek olmaktan çıkar ve dolayısıyla kanser tedavisinin amacı hastanın iyileştirilmesinden ziyade kanserin ilerlemesinin durdurulmasına dönüşür.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri hastalığı görülen çoğu hasta, kanser hücreleri akciğerlerden çevre dokulara yayılana kadar bariz şikayetler yaşamayabilir. Buna karşılık bazı hastalar kanserin erken evrelerinde dahi akciğer kanseri belirtileri hissedebilir.

Akciğer kanseri belirtileri ilk hissedildiği zamanlarda uzmanlara gidilmesi hastalığın erken teşhis edilebilmesini sağlayacağı için doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Erken teşhis edilen akciğer kanserlerinin tedavisinin başarıyla sonuçlanma ihtimali göreceli olarak yüksektir.

Bu nedenle akciğer kanseri belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden uzman doktorlara gitmesi hastalığın teşhisinin erken evrelerde yapılmasını sağlayacağı için çok önemlidir. Geç evrelerde teşhis edildiğinde akciğer kanseri yaşam süresi azalabilir.

Akciğer kanserinin en yaygın görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Giderek kötüleşen öksürük nöbetleri
 • Öksürürken kanlı balgam gelmesi
 • Balgam miktarında ve renginde değişimler
 • Nefes alırken hırıltı çıkması
 • İştah kaybı ve buna bağlı kilo verilmesi
 • Bronşit ve zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarının kronikleşmesi
 • Nefes darlığı
 • Kas erimesi
 • Genel bir yorgunluk ve halsizlik hali

Kanserli hücrelerin vücut geneline yayılmasına bağlı olarak yukarıdaki belirtilerle birlikte şu şikayetler de görülebilir:

 • Kemik ağrıları
 • Kanserli hücrelerin beyne ve omuriliğe ulaşması sonucunda baş ağrısı, zayıflık, sersemlik, uyuşma, denge problemleri gibi merkezi sinir sistemi değişiklikleri
 • Kanserli hücrelerin karaciğere ulaşması durumunda ciltte ve gözlerde sarılaşma

Akciğer kanseri belirtileri farklı hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösterir. Bu nedenle kişi belirtileri hissetse dahi önemsemeyebilir. Tedbirli olunması ve uzmanlara başvurulması akciğer kanseri ile mücadeleyi kolaylaştırır.

Akciğer kanserinin kimi zaman spesifik belirtilere ve semptomlara da yol açabileceği bilinmektedir.

Horner Sendromu

Akciğerlerin üst kısmında bulunan kanserli hücreler kimi zaman gözü ve yüzün bir kısmını kontrol eden sinirleri etkileyebilir. Horner sendromu olarak adlandırılan bir grup semptom akciğer kanserine bağlı olarak görülebilir.

Göz kapağının sarkması, göz bebeğinin ortasında daha küçük bir karanlık noktanın oluşması, yüzün bir kısmının diğer kısmına oranla daha az terlemesi ve şiddetli omuz ağrıları Horner sendromu şikayetleri arasında sayılabilir.

Superior Vena Cava Sendromu

Üst vena cava; kafa ve kollardan kanı kalbe taşıyan büyük bir damardır. Sağ akciğerin üst kısmından ve göğüs bölgesindeki lenf düğümlerinin yakınından geçer. Bu bölgede oluşan tümörler üst vena cava damarına baskı yapar ve kan dolaşımını etkileyebilir.

Sıkışma sonucunda; boyun, kol ve göğüs bölgesinde şişkinlikler; baş ağrıları, baş dönmesi veya bilişsel değişiklik görülebilir.

Paraneoplastik Sendromlar

Paraneoplastik sendromlar; kanserli hücrelerin vücudun farklı kesimlerinde yol açtığı şikayetler olarak tanımlanabilir. Bazı akciğer kanserleri; vücudun diğer bölgelerine yayılmamış olsa dahi kan akışına karışabilen hormon benzeri maddeler üretebilirler. Bu nedenle vücudun farklı kesimlerinde farklı şikayetler ortaya çıkabilir. Kimi zaman paraneoplastik sendromlar akciğer kanserinin ilk işaretlerini verebilir.

 • Kandaki tuz oranının azalmasına bağlı olarak kişide iştah kaybı, kas zayıflığı, kas krampları, mide bulantısı, kusma, zihin karışıklığı vb. yan etkiler belirebilir.
 • Kanser hücreleri adrenalin bezlerinin kortizol salgılamasına neden olan ACTH hormonu üretebilirler. Bu durumda kolay morarma, halsizlik, uyuşukluk, sıvı tutma ve kilo alma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Cushing sendromu olarak bilinen bu sağlık durumu yüksek tansiyona ve hatta diyabete neden olabilir.
 • Akciğer kanseri bazı zamanlarda bağışıklık sisteminin sinir hücrelerini hedef almasına neden olabilir. Kas bozuklukları, kas zayıflaması, denge kayıpları, uzuv hareketliliğinde kısıtlanma ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler yaşayanlar ihmalkar davranmamalıdır.
 • Akciğer kanserinin kemikleri etkilemesi durumunda genellikle parmak kemiklerinde aşırı büyüme ve kalınlaşma gibi yapısal değişimler oluşabilir.
 • Akciğer kanseri erkeklerde meme büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti semptomlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Paraneoplastik sendromlar kandaki kalsiyum seviyesinin artmasına ve buna bağlı olarak sık idrara çıkma, aşırı susama, kabızlık, mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, sinir sistemi sorunları ve karın ağrısı gibi belirtilere yol açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here