Ağız kokusu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ağız kokusu nedenleri bir hayli fazladır. Daha önce en çok rastlanan ağız kokusu problemi ile ilgili olarak “Ağız Kokusunun En Büyük Nedeni Bademcik Taşları” konulu bir yazı paylaşmıştık. Eğer ki ağız kokusu probleminizden şikâyetçiyseniz bu yazımızı da okumanız önerilir.

Ağız kokusu sorunu eğer diş eti ya da ağız içerisinde meydana gelmişse diş eti tedavisi uygulanması gerekir; ağız kokusuna neden olan bazı diş eti rahatsızlıklarında ise küçük cerrahi işlemler de yapılabilmektedir. Ağız içerisindeki bakterilerin yok edilmesi veya azaltılması adına antibakriyel diş macunu, antibakteriyel ağız içi gargarası, doğru diş macunu ve arayüz fırçaları kullanılabilir. Çoğu zaman bu yöntemler ağız kokusunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Özellikle gargara kullanımında hasta gargara işlemini yaparken kafasını geride tutmalıdır. Bu şekilde burun akıntısı mevcutsa oradaki bakterilerinde önüne geçilmiş olunur.

Ağız kokusu bulunan kişiler ayrıca dil fırçalama işlemini de yapmalıdır. Bakteriler her zaman diş yüzeylerine yerleşmezler kimi zaman ağız içerisinde dil başta olmak üzere çeşitli bölgelere yerleşebilir. Bu yüzden eğer ki ağız kokunuz varsa dilinizi de fırçalamanızda fayda vardır.

Protez diş kullanan hastalarda da normal hastalarda da temizlik ağız kokusunun önlenmesinde en etkili yöntemdir. Ağız kokusunun giderilmesindeki en önemli maddenin ağız temizliği olduğunun unutulmaması gereklidir.

Son olarak ağzın kuru kalması bakterilerin oluşmasına ve ağız kokusuna neden olabilir. Dolayısıyla insan sağlığı için çok önemli bir yeri olan su tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here