Abatasept, romatoid artritin ortaya çıkmasında rol oynayan, gelişmesine katkısı olan bağışıklık hücrelerinden bir gruba, T lenfositlerine müdahele edip uyarılmalarını engelleyen ve kişinin kendi dokularına saldırısını azaltmayı hedefleyen bir tedavi şeklidir. Şu anda Türkiye’de damardan uygulanan formu mevcuttur. İlk 3 doz 15 günde bir uygulanır, bunu aylık uygulamalar takip eder. Yarım saatlik infüzyonlarla, muhakkak sağlık kuruluşunda uygulanır. Hamilelikte ve emzirmede kullanımına dair bilgi olmadığından bu durumlarda kullanılmaması ve ilacı kullanırken hamile kalınmaması gerekir. Tüberküloz yani verem hastalığı ülkemizde çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Abatasept gibi bağışıklık sistemine müdahele eden ilaçlarla bu riskte bir miktar artış izlenmektedir. Bu nedenle ilaca başlamadan önce doktorunuz sizde tüberküloz riskini saptamaya yönelik sorgulamalar, akciğer filmi ve cilt testi gibi bazı yöntemler uygulayacak ve ne kadar risk taşıdığınızı belirleyecek, buna göre de gerekirse size koruyucu bazı tedaviler önerecektir.
Aktif tüberküloz olması ya da kontrol altına alınamamış başka bir infeksiyonunuz olması halinde bu ilaç başlanmamalıdır.

Tedavi altında iken herhangi bir infeksiyon bulgusu ortaya çıkarsa, örneğin ateş, boğaz ağrısı, öksürük, ishal, idrarda yanma gibi veya kilo kaybı , ağızdan öksürükle kan gelmesi gibi bir durum ortaya çıkarsa, başka bir doktor tarafından sizde kanser şüphesi olduğu söylenirse romatoloğunuzu haberdar etmeniz önemlidir.

Bunun dışında abatasept uygulanırken şiddetli döküntü, nefes darlığı, yüz ve vücutta şişlik gibi gelişen bulgular alerjik reaksiyonun bulgusu olabilir ve yine doktorunuzla görüşmenizi gerektirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here