A Vitamini Eksikliği

Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre çocuklarda önlenebilen körlüğün ve enfeksiyonlara bağlı ölümlerin en büyük nedenlerinden biri olan A vitamini eksikliği; özellikle Güney Doğu Asya ve Afrika ülkelerinde sıklıkla görülmektedir.

Uzun süre A vitamini gereksiniminin karşılanamaması ya da Çölyak, Crohn, kistik fibroz, siroz ve bağırsak enfeksiyonu hastalıkları neticesinde A vitamini emiliminin yetersiz olması sonucu oluşan A vitamini eksikliği tedavisi aksatılmaması gereken bir sağlık problemidir.

A Vitamini Eksikliği Nedir?

A vitaminin az alınması ya da vücut tarafından yeterince emilememesi A vitamini eksikliğinin temel nedenleridir. Görüş, cilt sağlığının korunması, kemik gelişimi, sindirim, solunum ve boşaltım süreçlerinde önemli görevler üstlenen A vitamini emiliminin azlığı uzun süre devam ederse A vitamini eksikliği ortaya çıkar.

Metabolizma süreçlerinde rol oynayan bu vitaminin eksikliğinin kronikleşmesi ciddi sağlık sorunlara yol açabileceği için belirtilerinin yakından takip edilmesi ve belirtilerin gözlemlenmesi halinde tıbbi destek alınması gereklidir.

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

“A vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?” sorusunun yanıtları kişinin genel sağlık durumu, yaşı ve beslenme alışkanlıkları doğrultusunda değişebilir.

Cilt hastalıkları, cildin genç yaşta kırışmaya başlaması, ciltte akne ve izlerin oluşması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak vücut direncinin düşmesi, görmenin bulanıklaşması, gece körlüğü, çocuklarda enfeksiyon hastalıkları ve büyüme geriliği gibi sağlık sorunları “A vitamini eksikliği hastalıkları” arasında yer alır.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri

A vitamini eksikliği olan kişilerin görüşlerinde azalma meydana gelebilir. Kornea da kalınlaşma ve buna bağlı olarak körlük ortaya çıkabilir. Görüşte bulanıklaşma ile belirtiler başlar. A vitamini eksikliği cilt sağlığını da tehlikeye atar; ciltte kuruma, yaraların geç iyileşmesi, cildin renk değiştirmesi gibi belirtiler gözlenebilir.

A vitamini eksikliği olan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalanma sıklığı artar; özellikle solunum sistemi enfeksiyonları oluşabilir. Çocuklarda A vitamini eksikliği gelişme geriliğine ve enfeksiyona bağlı ölümlereyol açabilir.

A vitamini eksikliği belirtileri arasında; diş sağlığında bozulma, tırnaklarda kırılma, yaralarda geç iyileşme, uzun süren hastalıklar, ağız içi yaraları, boğaz enfeksiyonu, mesane iltihabı, halsizlik, saç dökülmesi ve sık hastalanma gibi şikayetler de yer alır.

A Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

A vitamini vücut fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için elzem organik bileşikler arasında yer alır. Bu nedenle “A vitamini eksikliğinde ne olur?” sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunur.

A vitamini eksikliği kimi zaman geçici olabilirken; vitamin teminindeki aksamalar ve A vitamini tedavisi aksatılması sonucu kişideki şikayetler artabilir. A vitamini eksikliği kişinin genel sağlık durumu etkileyecek denli ağır belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği için belirtileri dikkate alınmalıdır.

A Vitamini Eksikliği Hastalıkları

A vitamini eksikliği belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden ve A vitamini eksikliği hastalıkları ile yüzleşmeden önce uzman doktorlara başvurması gerekir. Kan testleri yaptırarak A vitamini eksikliği yaşanıp yaşanmadığı ortaya çıkarılabilir.

Eğer kişide A vitamini eksikliği tespit edilirse beslenme programlarının değiştirilmesi ve takviye kullanımı gerekebilir. En doğru tedavi yöntemini hastanın genel sağlık durumunu inceledikten sonra uzmanlar belirleyecektir.

A Vitamini Fazlalığı

Gıdalar ya da takviyeler yoluyla aşırı A vitamini tüketilmesine bağlı olarak kişilerde A vitamini fazlalığı ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda kullanılan bazı medikal ilaçlar da vücuttaki A vitamini depolanmasını arttırabilir. A vitamininin karaciğerde depolandığı ve fazlalığının farklı hastalıklara yol açabileceği unutulmamalıdır.

A Vitamini Fazlalığı Belirtileri

Huzursuzluk, kas ağrıları, halsizlik, bulanık görme, baş ağrısı, uykusuzluk, kemik sorunları, eklem ağrıları, yüksek ateş, saç dökülmesi, burun kanamaları gibi belirtilerle kendini gösteren A vitamini fazlalığı kronikleştiği takdirde karaciğer hasarına neden olabilir.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here